Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Banek" już na torach Metropolii

Tramwaje Śląskie S.A. oficjalnie zaprezentowała nowy tramwaj Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz S.A. typu 2017N-10, który jeszcze tego samego dnia rozpoczął regularną obsługę pasażerów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prezentacja wagonu odbyła się podczas briefingu prasowego w Zajezdni R3 - Bytom Stroszek.
"Banek" już na torach Metropolii

Autor: Materiały prasowe

„Tramwaje Śląskie inwestują w nowoczesny tabor, by stale zwiększać komfort podróżnych. „Banek”, który właśnie wyjechał na tory jest tego najlepszym przykładem. To jeden z najnowocześniejszych modeli tramwajów, który ma za zadanie realizować naszą podstawową misję wyrażoną słowami: „bezpiecznie, punktualnie, do celu”. Każdego dnia z naszych usług korzysta ok, 150 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku przewieźliśmy 58,2 mln pasażerów. Jeszcze w tym roku w 13 miastach Aglomeracji, zgodnie z planowanymi odbiorami, pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów" – mówi Krzysztof Mikuła, prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A.

 

Niemal 95 mln zł wsparcia z KPO

 

Prezentowany wagon typu 2017N-10 zastąpił symbolicznie najstarszy kursujący liniowo tramwaj w Polsce 105N z 1975 r. W piątek 26 czerwca na tory wyjadą jeszcze dwa tramwaje z nowej serii, mające kursować na linii nr 7.

Nowy wagon jest pierwszym z 10 w ramach kontraktu podpisanego w lutym

o wartości 138,9 milionów złotych netto, z czego 93,5 milionów złotych na wynieść wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.

 

 "Tramwaje Śląskie to dla PESA od zawsze bardzo ważny partner. W Katowicach, czy szerzej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii byliśmy, jesteśmy i będziemy. Nasza współpraca od zawsze jest bardzo dobra. Ostatni jej przykład to właśnie Twist 2017N-10. Ten tramwaj, zaprojektowany z myślą o górnośląskiej metropolii może zabrać 167 pasażerów, zapewniając im komfortową i bezpieczną podróż. Posiada m.in. klimatyzację, stacje ładowania USB, dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi, platformę ułatwiającą wsiadanie/wysiadanie osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. To bardzo nowoczesny tramwaj, zaawansowany technicznie, przyjazny środowisku i spełniający wszystkie obowiązujące dzisiaj w transporcie publicznym normy." – mówi Jakub Jasiński, wiceprezes ds. technicznych w PESA SA.

 

Tramwaj ochrzczony „Bankiem”

Tradycją w Spółce jest nadawanie imienia kolejnym tramwajom, czy też ich seriom. Te, które dotarły właśnie z Bydgoszczy, będą… „Bankami”. „Banek” jest postacią doskonale znaną w śląskich tramwajach, jest żurawiem europejskim (z łac. Grus grus), patronem akcji społecznej: „Zapuść żurawia, wysiadaj bezpiecznie!” promującej bezpieczne opuszczanie pojazdu, szczególnie na przystankach usytuowanych w jezdni. „Banek” jest także podopiecznym spółki Tramwaje Śląskie S.A. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Danuta Treść komentarza: Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tak magicznym spotkaniu. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Fotografia, literatura, Portugalia i muzyka. Wyjątkowy wieczór Piotra Jakuba Karcza w Bibliotece Londynek Autor komentarza: Ola Treść komentarza: A były jakieś "finanse" czy tajemnica wojskowa? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:30 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:11 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Kanu Treść komentarza: Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników za godne reprezentowanie swoich uczelni. Powodzenia w kolejnych zawodach! 💪🥋🏆 Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:08 Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca Autor komentarza: Kamil Treść komentarza: A są Mistrzostwa NATO? Data dodania komentarza: 16.06.2026, 06:54 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo Autor komentarza: Flo Treść komentarza: Szymon -tak dalej !! Data dodania komentarza: 15.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Sporty Walki: Student Wyższej Szkoły Gospodarki Mistrzem Wojska Polskiego w Judo
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama