To jedenasta odsłona festiwalu, który potrwa do 19 października. Jego hasłem przewodnim jest „Przenikanie”, a organizatorzy zachęcają do odkrywania, jak w fotografii przenikają się techniki, epoki i emocje.
W piątek przewidziano galę otwarcia festiwalu w Teatrze Kameralnym im. Wandy Rucińskiej, a po niej wernisaż wystaw głównych w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.
Zaprezentowanych zostanie pięć wystaw głównych: „A Dual Gaze: Alice Springs x Helmut Newton”, „The World is Where You Stop” Tomasza Tomaszewskiego, „Dreamers” Kuby Fretera, „Osobliwość” Marcina Sautera, „Światło i cień” – Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) i jego rodziny.
Szczególną uwagę zwraca wystawa „A Dual Gaze: Springs x Helmut Newton”. To pierwsza w Polsce ekspozycja przedstawiająca dziedzictwo Helmuta Newtona i jego żony June Newton, znanej od 1970 roku pod pseudonimem Alice Springs. Obejmuje portrety i autoportrety powstające na przestrzeni dekad oraz wizualną podróż przez świat sztuki, mody i kultury XX wieku. Wśród sportretowanych są m.in.: Catherine Deneuve, Anjelica Huston, Yves Saint Laurent, Timothy Leary, Thierry Mugler.
W Galerii Sztuki Nowoczesnej będzie można obejrzeć też wystawę pokonkursową Vintage Grand Prix, której laureatami zostali Agnieszka Antosiewicz-Mas (pierwsze miejsce), Sarah Seene (drugie miejsce) i Joanna Borowiec (trzecie miejsce), a pięciu autorom przyznano wyróżnienia honorowe.
W tym samym obiekcie prezentowana będzie wystawa „Obiektyw/nie Bydgoszcz”, stanowiąca opowieść o Bydgoszczy i jej mieszkańcach utrwaloną w fotografiach kilkunastu twórców związanych z miastem.
W ramach festiwalu zaplanowano liczne przedsięwzięcia w Bydgoszczy i Toruniu. W Toruniu przygotowano m.in. wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” - „Nieobecne dziedzictwo: Lotte Jacobi i Janina Gadzielewska na nowo odkryte” – i w Domu Eskenów – Muzeum Historii Torunia – „Rodzina Jacobich – pionierzy toruńskiej fotografii”.
Poza wystawami zaplanowano m.in. panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, warsztaty fotograficzne i konserwatorskie.
W ostatnim dniu festiwalu w Bydgoszczy na Placu Wolności zostanie odsłonięta rzeźba „Lajkarz” Michała Kubiaka i odbędzie się premiera książki „Lajkarze” Małgorzaty Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej. To przedsięwzięcia upamiętniające ulicznych fotografów działających w okresie międzywojennym, którzy pojawili się wraz z wejściem na rynek aparatów marki Leica.
Wystawy główne w bydgoskiej Galerii Sztuki Nowoczesnej otwarte będą do 16 listopada.
(PAP)rau/ dki/










Napisz komentarz
Komentarze