Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.
– Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami nie zna nazw poszczególnych akwenów i w sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski.
Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów.
Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.
W tym sezonie w gotowości pozostaje ponad 1 300 ratowników wodnych.
Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku przekazano na ten cel 130 tysięcy złotych.
W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad:
- Zalewem Włocławskim
- Zalewem Żur (powiat świecki)
- jeziorem Gopło (powiat inowrocławski)
- jeziorem Żnińskim Małym i Dużym
- jeziorami Pojezierza Brodnickiego
- Wisłą
- Brdą
- i Wdą.
Służby ratownicze będą pełnić dyżury również w stanicach WOPR i na kąpieliskach w Bydgoszczy, Tleniu (powiat świecki), Borównie (powiat bydgoski), Toruniu, nad Zalewem Koronowskim, nad Zalewem Włocławskim, nad jeziorem Gopło, w Żninie, Brodnicy, Tucholi, Solcu Kujawskim (powiat bydgoski) i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).
Napisz komentarz
Komentarze