- Dziś w Ministerstwie Cyfryzacji spotkałem się z Sekretarzem Stanu Pawłem Olszewskim, by omówić szczegóły realizacji zadania, w tym harmonogram wydatkowania środków. Podpisaliśmy list intencyjny w związku z pozyskanym grantem.
Dzięki funduszom, dzięki wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji, zrealizujemy kompleksowy plan zwiększenia odporności instytucji publicznych na zagrożenia w cyberprzestrzeni. W ramach projektu wsparte zostaną nie tylko działania naszego Urzędu, ale także działania 13 jednostek administracji zespolonej podlegających Wojewodzie z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w tym m.in. Państwowa Straż Pożarna, Inspekcja Weterynaryjna, Kuratorium Oświaty, czy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Projekt zakłada m.in. aktualizację i audyt Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla pracowników merytorycznych, zespołów IT i kadry kierowniczej, a także zakup nowoczesnych narzędzi i technologii zwiększających poziom ochrony danych i systemów.
Rosnąca liczba cyberzagrożeń nie pozostawia złudzeń, tylko w 2024 roku CERT Polska odnotował:
- ponad 600 000 zgłoszeń incydentów (wzrost o 62% rok do roku),
- 355 000 podejrzanych SMS-ów (wzrost o 60%).
Dzięki pozyskanym środkom podejmiemy działania, które realnie wzmocnią bezpieczeństwo naszych obywateli i instytucji w dobie rosnącej liczby ataków cyfrowych.
Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla
Napisz komentarz
Komentarze