Dziś odbyło się spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by omówić bieżącą sytuację. Wojewoda zwrócił się do samorządów z prośbą o wdrożenie podstawowych procedur mających właściwie przygotować i zapobiegać ewentualnym sytuacjom kryzysowym związanym z sytuacja meteorologiczną.
Zalecenia obejmują przede wszystkim:
• zapewnienie pełnej dyspozycyjności i obsady w komórkach odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe,
• podjęcia szczególnej współpracy OSP, PSP, Policji oraz innych instytucji w ramach swoich kompetencji, np. w celu sprawdzania drożności odpływów i studzienek przyjmujących opady atmosferyczne,
• poinformowanie organizatorów kolonii, półkolonii i obozów młodzieżowych o możliwych warunkach pogodowych oraz przypomnienie zasad bezpieczeństwa i przygotowania do ewentualnej ewakuacji,
• zagwarantowanie pełnego dostępu do magazynów OC (materiały, sprzęt pomocniczy).
Przekazano także informację o dokonaniu odbioru i pierwszego uruchomienia nowej motopompy szlamowej przez pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz strażaków KMPSP w Toruniu. Pompa będzie przechowywana w Wojewódzkim magazynie przeciwpowodziowym.
Wszystkie działania w związku z sytuacją meteorologiczną mają charakter zapobiegawczy, rutynowy i służą ograniczeniu skutków potencjalnych zjawisk pogodowych.
O ewentualnych zmianach sytuacji będziemy na bieżąco informować samorządy oraz mieszkańców regionu.
Służby pozostają w gotowości, a niezbędne działania o charakterze prewencyjnym zostały wdrożone. Obsady osobowe są odpowiednio przygotowane, a sprzęt dostępny w razie potrzeby. Wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe funkcjonują w trybie całodobowym. Dodatkowo Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego monitorują sytuację i są w stałym kontakcie ze służbami. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego jest także w kontakcie z zarządcą tamy we Włocławku, w celu przyjęcia fali powodziowej z południa Polski.
Burze i opady deszczu mogą wystąpić na terenie większości powiatów województwa kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia obowiązują do 10 lipca – szczególnie dla lewobrzeżnych dopływów Wisły.
W związku z opadami, możliwe są wzrosty poziomu wód, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Mieszkańcom województwa zaleca się ostrożność, zabezpieczenie przedmiotów na balkonach i posesjach, unikanie otwartych przestrzeni w czasie burz oraz śledzenie bieżących prognoz i komunikatów pogodowych.
Napisz komentarz
Komentarze