Jego celem jest przede wszystkim przekazanie uczestnikom wartościowej wiedzy na temat szeroko pojętej opieki nad kotami. Tematyka obejmie zarówno koty właścicielskie, bezdomne i wolno żyjące, a także dobrostan samych opiekunów. Poruszymy zagadnienia praw zwierząt, ograniczania ich bezdomności, zdrowie i behawior kotów.
Nasze działania na rzecz poprawy życia kotów i zapobiegania ich bezdomności biegną wielotorowo: od współpracy z Urzędem Miasta przy tworzeniu„Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności”, poprzez inicjatywy społeczne (realizacja projektów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego), pracę systemową (współpraca z gminami w całej Polsce) do bieżącej opieki nad bydgoskimi kotami potrzebującymi pomocy (leczenie, zapewnianie opieki, adopcje, prowadzenie kociarni w Bydgoszczy). Blisko współpracujemy ze Schroniskiem dla Zwierząt w Bydgoszczy. Prowadzimy akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach, a także skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Jesteśmy bardzo aktywni i szukamy niestandardowych sposobów na zaszczepienie w lokalnej społeczności empatii i wartości prozwierzęcych. Założycielka Stowarzyszenia otrzymała wyróżnienie kategorii„ dorosły” w konkursie Bydgoski Wolontariusz Roku 2023.
Festiwal będzie wspaniałą okazją do rozszerzenia naszych działań edukacyjnych i dotarcia do jeszcze większej ilości osób. Forma wydarzenia będzie atrakcyjna dla uczestników. Chcemy poruszyć tematy, które uważamy za ważne. Jesteśmy przekonani, iż będzie to także wspaniała okazja do promocji Bydgoszczy jako miasta przyjaznego zwierzętom. Mamy nadzieję pozyskać patronat Prezydenta Bydgoszczy nad naszym wydarzeniem.
PROGRAM FESTIWALU:
10.07.2025 czwartek
• 14:30 Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Koci Fest 2025 (MŁYNY ROTHERA)
• 15:30-17:00 „Ile, co i dlaczego? Karmienie kota bez domysłów” - wykład Joanny Mrozek, zoodietetyczki, o tym, jak prawidłowo żywić kota; wydarzenie biletowane (cegiełka) – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
• 15:30-17:00 Krąg Żałoby po Zwierzętach - spotkanie z Magdaleną Siwecką z Instytutu Dobrej Śmierci na temat radzenia sobie z żałobą po zwierzęciu; wstęp wolny – obowiązują zapisy (STUKOCIARNIA DŁUGA 10)
• 18:00 „Koncert dla Piotra” - koncert upamiętniający śp. Piotra Włodarka, Wolontariusza Stowarzyszenia Stukot; wydarzenie biletowane (cegiełka) (ELJAZZ)
• 20:00 Otwarcie wystawy "Koty świata" - fotografie podróżniczki i miłośniczki kotów Katarzyny Meger, wstęp bilet-cegiełka na miejscu (BARKA LEMARA)
11.07.2025 piątek
• 15:30-17:30 „Zachowania niepożądane u kotów”- wykład dr inż. Nataszy Święcickiej na temat problemów behawioralnych, które mogą pojawić się podczas opieki nad kotem oraz jak sobie z nimi radzić; wydarzenie biletowane (cegiełka) – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
• 18:00-19:30 „Opieka nad kotem z niepełnosprawnością" - wykład dr lek. wet. Sebastiana Słodkiego (założyciel lecznicy weterynaryjnej SweetVet w Bydgoszczy) o tym, jak zapewnić dobrostan niepełnosprawnemu kotu; wydarzenie biletowane (cegiełka) – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
12.07.2025 sobota
• 12:00-13:30 „Koci pacjent u zoofizjoterapeuty. Okiem praktyka o rehabilitacji kotów” - wykład mgr inż. Weroniki Suwińskiej-Stańkowskiej o tym, kiedy rehabilitacja jest potrzebna kotu, jak zwierzęta reagują na pracę zoofizjoterapeuty i co dokładnie dzieje się za drzwiami gabinetu; wydarzenie biletowane (cegiełka) – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
• 14:00-15:30 „Sympatie i antypatie w domach wielokocich” – spotkanie z dr inż. nauk zootechnicznych Weroniką Penar, znaną w środowisku kociarzy z całej Polski behawiorystką, która opowie o tym, jak sprawić, by w domu z większą liczbą zwierząt żyło się dobrze; wydarzenie biletowane (cegiełka) – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
• 16:00-18:00 „Koty bezdomne i wolno żyjące - praca w terenie” - warsztaty poprowadzone przez Wolontariuszki Stowarzyszenia Stukot - Lucynę Tomicką i Joannę Studzińską, które powiedzą o tym, jak w praktyce wygląda wyłapywanie kotów do kastracji oraz wymagających opieki weterynaryjnej; wydarzenie biletowane (cegiełka) – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
• 18:00 „KOCIE PARTY 4.0 (PUB POTANIC Wiatrakowa 1)
13.07.2025 niedziela
• 12:00-14:00 „To i owo, czyli wiedza i ciekawostki o kotach” - warsztaty dla dzieci poprowadzone przez Wolontariuszki Stowarzyszenia Stukot: Lucynę Tomicką, Katarzynę Jaroszewicz oraz Annę Laskowską-Solarz, które w przystępny dla maluchów sposób opowiedzą jak opiekować się i pomagać kotom; wstęp wolny – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
• 14:30-16:00 „Pierwsza pomoc kotu” - wykład lek. wet. inż. zootechnik Karoliny Kijek na temat tego, jak radzić sobie w nagłych przypadkach zagrożenia życia i zdrowia kota; wydarzenie biletowane (cegiełka) – obowiązują zapisy (MŁYNY ROTHERA)
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 10-13.07.2025:
• „Koty świata” – wystawa zdjęć autorstwa Katarzyny Meger, podróżniczki i wielbicielki kotów (Barka Lemara), wstęp biletowany na miejscu-cegiełka
• „Kocie targowisko” – Barka Lemara pchli targ.
Termin: 10-13.07.2025
Napisz komentarz
Komentarze