Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2025 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości, a Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie promowania tej idei. Decyzje te są wyrazem uznania dla wkładu polskiej spółdzielczości w rozwój społeczny i gospodarczy oraz jej roli w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie na Sejm RP: Magdalena Łośko i Norbert Pietrykowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Wicemarszałek Województwa Zbigniew Ostrowski, prezydenci miast oraz przedstawiciele spółdzielni z regionu.
Celem dzisiejszych obchodów była promocja idei spółdzielczości, integracja społeczności i podkreślenie roli spółdzielni na arenie krajowej i międzynarodowej. W Europie aż 141 milionów osób należy do 250 tysięcy przedsiębiorstw spółdzielczych, które w zrównoważony sposób wspierają rozwój gospodarczy kontynentu. W województwie kujawsko-pomorskim działa obecnie 456 spółdzielni reprezentujących 12 branż.
Spółdzielczość opiera się na siedmiu fundamentalnych zasadach:
- dobrowolność,
- demokracja,
- udział ekonomiczny,
- niezależność,
- edukacja,
- współpraca,
- troska o lokalną społeczność.
Podczas dzisiejszej uroczystości uhonorowano zasłużonych przedstawicieli spółdzielni, działaczy i partnerów. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został Michał Buzalski. Wręczone zostały także Złote i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, a także branżowe odznaczenia spółdzielcze.
Odznaczeni Złotym Medalem za Długoletnią Służbę zostali:
- Andrzej Bajduszewski
- Bożena Balicka
- Ewa Buda
- Grażyna Górna
- Renata Kaczmarek
- Wiesława Lewandowska
- Jolanta Uzarczyk-Gerus
- Agnieszka Wojtysiak
- Marek Żółtowski
Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczona została:
- Barbara Bernasińska
Gratuluję wszystkim odznaczonym, bo jest to uznanie zasług Waszej ciężkiej, codziennej pracy. Z wielką radością przyjąłem informację, że w murach Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się wydarzenie, które jednoznacznie kojarzy się z rozwojem Polski, pracą organiczną i zaangażowaniem na rzecz dobra wspólnego, bo z tym wszystkim kojarzy się ruch spółdzielczy
- podkreślał Wojewoda - Michał Sztybel.
W programie nie zabrakło debaty, podczas której zaprezentowano poszczególne branże spółdzielcze - ich działalność, produkty i osiągnięcia. Omówiono również wyzwania i szanse, jakie stoją przed ruchem spółdzielczym w Polsce i na świecie, z naciskiem na innowacje i rozwój.
Zwieńczeniem wydarzenia był występ chóru „Dolce Canto” ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy pod batutą Roksany Ptasznik. Koncert zakończono utworem „Oda do radości”, który podkreślił podniosły charakter uroczystości.
Napisz komentarz
Komentarze