Osoby laryngektomowane to pacjenci po zabiegu tracheotomii, którego celem jest zapewnienie dopływu powietrza do płuc z pominięciem górnych dróg oddechowych. Zadaniem, z którym mierzą się pacjenci po zabiegu, jest nauka oddychania, a także porozumiewania się w inny niż dotychczas sposób, dlatego wymagają specjalistycznej opieki logopedy wyspecjalizowanego w pracy z osobami oddychającymi rurkami tracheotomijnymi.
Z inicjatywy przewodniczącej parlamentarnego zespołu ds. osób laryngektomowanych Poseł Magdaleny Łośko i Poseł Iwony Hartwich, odbyła się dyskusja, w której udział wzięli Marszałek wraz z Wicemarszałkiem Województwa Kujawsko Pomorskiego oraz Przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego.
Prof. dr hab. Paweł Burduk, dr hab. Anna Sinkiewicz, prof. UMK, dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK, a także przedstawiciele Koalicji Polska Laryngektomia reprezentowani przez Pana Prezesa Krzysztofa Gąsiorowskiego wskazali możliwości współpracy w zakresie rehabilitacji pacjentów po nowotworze głowy i szyi.
Rozmowy dotyczyły zwrócenia uwagi na konieczność obrania ścieżki leczenia osób po przebytych nowotworach głowy i szyi, rozważono opcje wykorzystania zaplecza sanatoryjnego, którym dysponuje województwo kujawsko-pomorskie w celu wprowadzenia pilotażowego programu leczenia sanatoryjnego osób laryngektomowanych. Profesorowie Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika zwrócili również uwagę na realizowane przez uczelnie szkolenia i możliwości zapewnienia zaplecza wykształconych specjalistów.
Napisz komentarz
Komentarze