Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spotkanie Wojewody z Samorządowcami i Przedstawicielami Służb z powiatu toruńskiego

Toruń to kolejny przystanek na trasie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla, który realizuje cykl spotkań we wszystkich powiatach województwa. Ich celem jest omówienie kluczowych wyzwań i problemów lokalnych oraz wsparcie samorządów w ich realizacji.
Spotkanie Wojewody z Samorządowcami i Przedstawicielami Służb z powiatu  toruńskiego

Autor: fot.: KPUW

We wczorajszych rozmowach udział wzięli: Starosta Toruński Mirosław Graczyk, Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, a także burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży oraz pracownicy samorządowi odpowiedzialni za realizację zadań z zakresu obronności, zarządzania kryzysowego oraz innych funkcji powierzonej administracji.

Jednym z moich głównych zadań jest współpraca z samorządami stąd bezpośredni kontakt z Państwem i nasze spotkanie. Każdy powiat i lokalny samorząd ma swoją specyfikę, dlatego poruszamy dziś wszystkie tematy, nawet te najbardziej wymagające. Zależy mi na uwagach osób, które ściśle merytorycznie zajmują się danymi zagadnieniami i mają praktyczną wiedzę w realizacji danych zadań

 

- mówił Wojewoda Michał Sztybel, deklarując przekazanie wszystkich istotnych zgłaszanych problemów do odpowiednich instytucji i Ministerstw oraz regularne monitorowanie ich rozwiązania.

 

Starosta Toruński Mirosław Graczyk przedstawiając charakterystykę powiatu, podkreślił mocną współpracę między gminami. Zwrócił on również uwagę na przyrost liczby mieszkańców w tzw. obwarzanku i stabilizację w miastach powiatu toruńskiego. 

 

Bardzo mocno współpracujemy z rządowymi instytucjami - Ministerstwem Infrastruktury i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Uznaliśmy z Marszałkiem i Prezydentem Torunia, że dla naszych kluczowych interesów związanych z jakością życia, rozwoju gospodarczego i w ogóle funkcjonowania przestrzeni,  realizacja dwóch inwestycji w Lubiczu i Łysomicach jest konieczna, ale potrzebujemy pomocy na szczeblu rządowym. Dodatkowo priorytetem w powiecie toruńskim, który chcemy zaakcentować, jest transport publiczny. Mówimy tu zarówno o transporcie kolejowym, zwłaszcza na trasie, która ma duży potencjał Toruń-Sierpc, ale nie zapominamy także o transporcie autobusowym.

 

- mówił Starosta Toruński.

 

Podczas spotkania Wojewoda poruszył temat związany z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg, zachęcając samorządowców do zgłaszania uwag, które mogą pomóc w doskonaleniu przepisów. 

Wojewoda podsumował także działania realizowane w ramach budowy drogi S10 i wyraził nadzieję, że w wakacje zobaczymy front robót na pełnym odcinku od Bydgoszczy do Torunia. 

Wojewoda zachęcał samorządowców do skorzystania z funduszy KPO, gdzie moduł pożyczkowy jest rozpisany do 2030 r. oraz do korzystania z bardzo atrakcyjnych pożyczek BGK, który ma duże środki pożyczkowe, oprocentowane na poziomie 1% na inwestycje proekologiczne np. na termomodernizację budynków. 

 

Wśród omawianych tematów znalazł się również problem sieci placówek oświatowych i sposobu jej finansowania oraz zmiana mapy potrzeb zdrowotnych. W tym ostatnim aspekcie Wojewoda zapowiedział stworzenie wojewódzkich zespołów, które będą decydować o tym jakie świadczenia będą udzielane.

 

Wojewoda pokłada duże nadzieje na poprawę sytuacji finansowej samorządów, dzięki nowej reformie systemu finansowania i jak sam stwierdził:

Jestem otwarty na uwagi do ustawy o dochodach, która weszła 1 stycznia 2025 r. W ustawie jest zapis, że po roku nastąpi ewaluacja i analiza. Tu jesteśmy otwarci na wszelkie dyskusje. Jestem do Państwa dyspozycji.

Samorządowcy mieli również okazję zgłosić problemy, z którymi zmaga się ich gmina. Samorządowcy zwrócili się o wsparcie rządu przy rozwiązywaniu problemów psychologicznych dzieci i młodzieży. Nie zabrakło także tematów w zakresie infrastruktury, wśród których znalazło się wsparcie infrastruktury kolejowej i połączeń autobusowych oraz prośba o prowadzenie tematu budowy tamy w Siarzewie. Wiele pozytywnych głosów padło pod adresem Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, który wspiera wykluczenie komunikacyjne.

Zarządzanie kryzysowe w świetle nowej ustawy

Jednym z głównych tematów poruszanym na dzisiejszym spotkaniu była również Ustawa o obronie ludności i ochronie cywilnej i wzmocnienie współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, o którym opowiadał Sławomir Szymański, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW, który przedstawił założenia ustawy w skróconej formie. Omówił on główne zadania wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) w zakresie ochrony  ludności  i obrony cywilnej:

Część z nas jest z pokolenia, które miało w szkole średniej odpowiednie przygotowanie i teraz wracamy do tego co było, czego kiedyś się uczyliśmy m. in. jak powinna wyglądać ewakuacja, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, jak czytać mapy. To jest etap resetu wielu spraw i nowego spojrzenia na aspekty bezpieczeństwa. Jest to też czas, aby umieć odpowiedzieć sobie na pytanie: Co w sytuacji gdy…? Im lepiej będziemy przygotowani, tym lepiej będziemy sobie radzili

Wojewoda zwrócił uwagę, że pierwszy raz na zadania związane z obroną ludności i ochronie cywilnej zostały zabezpieczone środki w wysokości 0,3% PKB. Środki te mają być przeznaczone na działania, które mają w przypadku wojny umożliwić zabezpieczenie mieszkańców, natomiast w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych mają pomóc w przygotowaniu służb cywilnych, aby te mogły sobie radzić bez udziału wojsk. 

Dziś sposób podziału środków jeszcze nie jest znany. Rozporządzenia są na etapie konsultacji, ale praktycznie wszystkie akty wykonawcze są już gotowe. Myślę, że w marcu wszystkie rozporządzenia do ustawy zostaną podpisane.  Na pewno już w najbliższym czasie będziemy ustalać plan szkoleń  w tym zakresie

Plan szkoleń dla Wojewodów i Starostów został rozpisany na 4 dni i będą one realizowane w Akademii Pożarnictwa. Za szkolenia samorządowców odpowiadać będzie Wojewoda, gdzie 80% materiału szkoleniowego ma dotyczyć założeń całego kraju, a 20% to specyfika danego obszaru, bo każde województwo, powiat czy gmina ma inne uwarunkowania lokalne. Należy jednak pamiętać, że fundamentem założeń ustawy jest zasada mówiąca o tym, że zadania spoczywają na wszystkich. W pierwszej fazie oddolne działania cywili i instytucji NGO są najszybsze, a w kolejnym etapie wkraczają skoordynowane działania służb. W bieżącym roku powinny zostać przygotowanie m. in. plany ewakuacji masowej oraz centralna ewidencja zasobów.

Zarządzanie kryzysowe, to odpowiednie przygotowanie do sytuacji kryzysowych, które mogą się pojawić na co dzień. Dyrektor Sławomir Szymański przypomniał o znaczeniu odpowiedniego planowania i współpracy w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, a także zachęcił do korzystania z aplikacji RSO, jako narzędzia ostrzegania w sytuacjach zagrożeń.

Wyzwania w realizacji zadań zleconych

W ostatniej części spotkania przedstawiciele służb zgłosili najważniejsze problemy społeczne i organizacyjne.

Swoje sprawozdania zaprezentowali przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Policji, a także Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Inspekcji Weterynaryjnej i Budowlanej. 

Wojewoda, przy okazji wizyty w powiecie toruńskim odwiedził także Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 37 km/h

STARY RYNEK

ReklamaSprawdź jak to działa
ReklamaNa Bielawach temperatura potrafi być o 2°C inna niż w centrum Bydgoszczy.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: VinTreść komentarza: We wrzesniu maja byc w Albanii AME w judo i wszystkich dyscyplinach. Ktos jedzie od nas ?Data dodania komentarza: 31.03.2026, 11:41Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: AleksanderTreść komentarza: W tym roku też było pełno "najemników" - ale w zeszłym roku w Warszawie na Mistrzostwach Europy też było dużo cudzoziemców - przybyszów, reprezentujących nie tylko polskie ale inne uczelnie z Europy. Teraz to norma i trzeba sie do niej dostosować. Wynik zalezy od Rektorów uczelni.Data dodania komentarza: 27.03.2026, 08:24Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie popatrzy na listy walk z kilku ostatnich lat to wszyscy korzystaja z "Soldiers of fortune" więc nie w tym jest problem. Chodzi by tych ludzi przyciągac na nasze uczelnie z Bydgoszczy, wtedy jedni będą odchodzić inni przychodzić - jak dotąd. Wychowanie medalistów od młodzika to nie rola dla trenerów akademickich.Data dodania komentarza: 26.03.2026, 14:22Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: BJJTreść komentarza: W zeszlym roku medale zdobywali też nasze "wojska zaciężne" czyli Mateusz i Damir - cos trzeba zrobić bo będzie coraz gorzejData dodania komentarza: 25.03.2026, 17:59Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: Menia.Treść komentarza: 🤔Data dodania komentarza: 25.03.2026, 16:33Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marcaAutor komentarza: KanuTreść komentarza: Great progress, this is really encouraging to see. Your effort and coordination are clearly making a strong impact.Data dodania komentarza: 25.03.2026, 15:31Źródło komentarza: Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2026: Politechnika Białostocka gospodarzem zawodów 21–22 marca
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama