Prace nad prototypem prostego respiratora na UTP zakończone [WIDEO]

  • 21.04.2020, 11:41
  • KB
Pierwsze oddechy respiratora UCM 01
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zakończyły się powodzeniem trwające od dwóch tygodni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy prace projektowe nad prototypem prostego respiratora ratującego życie chorych na COVID-19.

Zespołem, który tworzą pracownicy UTP i przedstawiciele firmy CIMAT, MEDSEVEN, kieruje – związany z inżynierią biomedyczną – prof. Tomasz Topoliński, rektor UTP. 

Nadzór medyczny nad pracami sprawuje anestezjolog, dr n. med. Robert Włodarski, z-ca Komendanta WSK w Bydgoszczy koordynujący sformułowanie założeń i warunków krytycznych koniecznych dla bezpieczeństwa pacjenta, które musi spełniać konstrukcja respiratora. W piątkowy wieczór respirator zaczął wspomagać pracę sztucznego płuca.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oczekuje od zespołu projektowego sporządzenia, w jak najszybszym czasie, niezbędnej dokumentacji oraz dwóch działających prototypów respiratora do dalszych badań, w tym klinicznych. Przed zespołem jeszcze sporo pracy, jednak pierwsze powodzenia i zainteresowanie MNiSW dodaje jego członkom energii w realizacji najważniejszego celu – walce o zdrowie osób zakażonych koronawirusem.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe