Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak zamknąć konto bankowe?

Zastanawiasz się nad zamknięciem konta bankowego i otwarciem nowego rachunku w innej instytucji? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak w szybki i prosty sposób można zrezygnować z konta, jak przygotować wypowiedzenie umowy prowadzenia rachunku oraz z jakimi kosztami wiąże się ten proces. Miłej lektury!
  • 11.08.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak zamknąć konto bankowe?

Zamknięcie konta w banku - podstawowe informacje

Jeżeli posiadamy kilka kont bankowych i z jednego z nich już nie korzystamy, warto zastanowić się nad jego zamknięciem. Dlaczego? Powód jest dość prosty, nieużytkowany rachunek osobisty zawsze wiąże się z jakimiś kosztami, które na przestrzeni czasu mogą w znaczący sposób obciążyć nasz domowy budżet. Jak zrezygnować z konta? To proste, wystarczy, że poinformujemy o takiej decyzji bank poprzez:

  • wizytę w stacjonarnym oddziale,
  • rozmowę telefoniczną,
  • bankowość elektroniczną,
  • wysłanie prośby w formie listownej.

Czy banki w związku z zamknięciem konta bankowego wymagają od klienta przedstawienia konkretnych formalności? Tak, do rezygnacji z rachunku potrzebny będzie dowód osobisty i wypowiedzenie umowy - treści na temat tego dokumentu znajdziesz w kolejnych akapitach naszego artykułu.

Wypowiedzenie umowy prowadzenia rachunku bankowego - jak je napisać?

Przygotowanie wypowiedzenia umowy prowadzenia konta bankowego nie należy do najprostszych zadań, dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik krok po kroku, który w szczegółowy sposób wyjaśni, jak stworzyć taki dokument i jakie informacje powinny się w nim znajdować. Zapoznaj się!

Wypowiedzenie umowy dotyczącej rachunku bankowego przede wszystkim powinno zawierać:

-dane identyfikacyjne posiadacza konta, czyli: numer PESEL, numer umowy zawartej z bankiem, identyfikator klienta w systemie bankowym, dane adresowe,

-konkretne informacje dotyczące tego, czy zamykamy tylko jeden konkretny rachunek czy też chcemy zrezygnować z prowadzenia wszystkich kont,

-termin, w jakim chcemy zakończyć korzystanie z rachunku,

-numer innego konta, na które bank powinien przelać nasze środki z zamykanego rachunku,

-prośbę o zaprzestanie przetwarzania naszych danych osobowych i usunięcie ich,

-jeżeli w danym banku mieliśmy debet na koncie lub zaciągnęliśmy jakieś pożyczki lub kredyty, wtedy należy poprosić bank o niezwłoczną aktualizację danych w BIK.

Taki dokument możemy przygotować na swoim komputerze poprzez wykorzystanie programu do edycji tekstu. W stworzeniu wypowiedzenia konta bankowego z pewnością pomogą nam wzory, które znajdują się na wielu stronach internetowych zajmujących się tematyką finansową.

Co zrobić przed zamknięciem konta?

Zanim złożymy wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunku, najpierw powinniśmy założyć nowe konto bankowe. W przeciwnym wypadku bank tuż po otrzymaniu takiego dokumentu może automatycznie zamknąć rachunek - w tej sytuacji odzyskanie informacji dotyczących np. przelewów może wiązać się z dość długim procesem. Lepiej nie tracić czasu i przed rezygnacją z rachunku pamiętać o następujących kwestiach:

-ściągnięcie pliku z historią dokonywanych transakcji z okresu, w którym korzystaliśmy z konta bankowego. Najlepiej, jeżeli plik będzie w formacie CSV, XLS lub PDF. 

-pobranie potwierdzeń ważnych przelewów np. za rachunki za prąd - to niezwykle ważne, ponieważ w razie jakichś problemów z otrzymaniem opłat przez operatora będziemy mogli w szybki sposób to wyjaśnić.

-przelanie środków z zamykanego rachunku na nowe konto, które założyliśmy w innym banku.

 

Jakie są koszty zamknięcia rachunku w banku?

Warto również wziąć pod uwagę koszty rezygnacji z konta bankowego. W zależności od banku takie opłaty mogą się od siebie różnić, w tym miejscu należy również podkreślić, że niektóre instytucje finansowe w związku z zamknięciem z prowadzenia rachunku nie wymagają od klientów uregulowania dodatkowych pieniędzy.

Każdy, kto planuje zamknąć konto najpierw powinien na stronie swojego banku wejść w Tabelę Opłat i Prowizji i zweryfikować informacje dotyczące kosztów związanych z rezygnacją z konta. Trzeba wiedzieć, że zwykle banki za taki proces wymagają zapłacenia kwoty z przedziału od 20 do 30 złotych.  

Co ciekawe, jeżeli zdecydujemy się na usługę przeniesienia konta do innej instytucji, wtedy wszystkie formalności związane z taką procedurą zostaną załatwione przez bank, w którym do tej pory mieliśmy rachunek. Taka procedura jest darmowa i wymaga od nas tylko przygotowania odpowiedniego upoważnienia.

Materiał zewnętrzny