Lampy przemysłowe — jakie oświetlenie do hali magazynowej?

  • 31.07.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Lampy przemysłowe — jakie oświetlenie do hali magazynowej?
Czy wiesz, że wybierając lampy przemysłowe w przemyślany sposób, możesz zaoszczędzić nawet 80% kosztów energii elektrycznej? Jak najlepiej (i najtaniej) oświetlić halę magazynową? Podpowiadamy.

 

Oświetlenie potężnej hali magazynowej może wygenerować naprawdę wysokie koszty. Aby ich uniknąć, warto wybrać nowoczesne oświetlenie LED, które wyróżnia się nie tylko zdecydowanie dłuższą żywotnością niż tradycyjne świetlówki, ale także mniejszym od nich poborem prądu.

 

Przemysłowe lampy LED — jak wybrać najlepsze?

 

Szeroki wybór dostępnych na rynku lamp przemysłowych LED może przytłoczyć. Zwłaszcza osobę, która nigdy wcześniej nie sięgała po takie produkty. Kluczem do znalezienia tych najlepszych powinno być przede wszystkim dostosowanie parametrów źródeł światła do specyfiki pomieszczenia, systemu pracy, rodzaju wykonywanej działalności i dodatkowych potrzeb personelu.

 

High bay czy oświetlenie liniowe?

 

Lampy przemysłowe możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie — oprawy przemysłowe high bay i oprawy przemysłowe liniowe.

  • Lampy high bay to nowoczesne wersje tradycyjnych lamp kubełkowych. Charakteryzują się wąskim strumieniem światła i świetnie sprawdzają się do oświetlania wysokich magazynów i hal wysokiego składowania.

  • Oświetlenie liniowe precyzyjnie oświetli nie tylko wnętrza magazynów, ale także ciągi komunikacyjne, halle, korytarze.

 Oświetlenie

Ważne parametry

 

Kwestie dotyczące oświetlenia magazynów, hal przemysłowych i wszelkich pomieszczeń, w których pracują ludzie, określają zapisy Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz normy: PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2004.

 

Nie mniej ważne od typu lampy są więc jej parametry. Odpowiednio dobrane zapewnią bowiem większa wydajność, komfort i precyzję pracy oraz bezpieczeństwo personelu. Wybierając oświetlenie przemysłowe, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • klasę szczelności, zwłaszcza jeśli lampa będzie działać w warunkach zwiększonej wilgotności, w kontakcie z wodą, kurzem i pyłem;

  • temperaturę barwową światła. Najlepszym wyborem do oświetlenia magazynu będą lampy o neutralnej (3600 - 4000 K) lub chłodnej (powyżej 4000 K) temperaturze barwowej;

 

  • poziom natężenia światła;

  • ograniczenie olśnienia. Zwłaszcza jeśli ze względu na specyfikę wykonywanej działalności pracownicy muszą zwracać wzrok w kierunku źródła światła;

  • natężenie oświetlenia. W zależności od specyfiki prowadzonych w budynku działań normy zalecają użycie lamp o natężeniu od 200 (prace montażowe zgrubne) do 1000 luksów (wyrób narzędzi, wzorników, szablonów, mechanika precyzyjna).

 

Źródło:  https://www.unilight.com.pl/lampy-przemyslowe-techniczne

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: