Bydgoski "Przyjazny Patrol"

 • 14.04.2017, 10:19 (aktualizacja 14.04.2017, 21:38)
 • KB
Bydgoski "Przyjazny Patrol" KWP Bydgoszcz (archiwum)
W każdy piątek i sobotę w godz. 17.00 - 1.00 dyżurujący policjant i pracownik socjalny będą interweniować m. in. w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dzieci na terenie Bydgoszczy.

Program "Przyjazny Patrol" realizowany jest ze środków Urzędu Miasta w Bydgoszczy we współpracy z Komendą Miejską Policji w Bydgoszczy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Bydgoskim Ośrodkiem Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki "BORPA". "Przyjazny Patrol" co rocznie od 2009 r. zostaje powołany do zadań wpisanych w Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na mocy porozumienia pomiędzy Miastem Bydgoszcz reprezentowanym przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy a Komendą Miejską Policji w Bydgoszczy reprezentowaną przez Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy.

W  ramach wspólnego  projektu  Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” , Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  oraz Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy utworzony został system  “Przyjaznych patroli”, w skład których  wchodzi pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy i nieumundurowany policjant Komendy Miejskiej Policji, który uzyskał certyfikat z specjalistycznego szkolenia w tym zakresie.

Patrole pojawiają się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka, a w szczególności gdy:

 • dziecko pozostawione jest bez opieki w domu lub poza nim (pozostawione, zagubione)
 • dziecko jest świadkiem / uczestnikiem sytuacji przemocy - w tym domowej,
 • dziecko jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego pozostało pozbawione opieki,
 • mają miejsce inne sytuacje zagrażające bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dziecka.

Osoby, które są świadkami krzywdzenia dzieci mogą zadzwonić pod nr 997 lub 112; oficer dyżurny natomiast powiadomi o potrzebie wyjazdu przyjazny patrol. Przyjazny patrol pełni dyżur w każdy piątek i sobotę w godz. 17.00 – 1.00.

Celem „Przyjaznego  patrolu” jest:

 • rozpoznanie sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka,
 • zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa,
 • zadbanie o to, aby dziecko znalazło opiekę w rodzinie, a jeśli to niemożliwe - w placówce o charakterze rodzinnym lub placówce opiekuńczo – wychowawczej,
 • dbałość, aby trudną nierzadko traumatyczną  sytuację dziecko przeszło w warunkach bezpiecznych, przyjaznych, z uwzględnieniem jego potrzeb emocjonalnych,
 • powiadomienie o zaistniałej sytuacji właściwych organizacji niosących pomoc dzieciom.

Przyjazne patrole dyżurują w siedzibie Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji przy ul. Iławskiej 24 w Bydgoszczy i wzywane są również przez patrole Policji, które podczas rutynowych działań stwierdzą potrzebę zapewnienia ochrony dziecku czy rozmowy z kobietą, matką  doznającą przemocy.

Dlatego jeśli:

 • jesteś świadkiem krzywdzenia dzieci,
 • słyszysz ciągły płacz lub krzyk za ścianą,
 • obserwujesz przemoc w rodzinie,
 • Twoi bliscy doznają krzywdy i są bezradni,
 • potrzebujesz pomocy, wsparcia, rozmowy o znęcaniu się psychicznym i fizycznym

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY - NIKT NIE MA PRAWA SPRAWIAĆ BÓLU DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI!

ZADZWOŃ - całodobowo 997, 112

W piątki i soboty w godz. 17.00 - 1.00 do "Przyjaznego Patrolu" (również anonimowo) pod numer 795-578-970.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe