50+ na drodze, czyli bydgoscy seniorzy za kierownicą

  • 20.03.2017, 18:54 (aktualizacja 20.03.2017, 19:10)
  • Katarzyna Beszczyńska
50+ na drodze, czyli bydgoscy seniorzy za kierownicą KWP Bydgoszcz
Podczas wykładów, a następnie w praktyce mogli zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności. Seniorzy, bo o nich mowa, zdecydowali się wziąć udział w programie prewencyjnym „50+ na drodze” zorganizowanym przez bydgoskich policjantów.

I tym razem program cieszył się dużym zainteresowaniem. W cyklu spotkań danej edycji mogło wziąć udział tylko 30 osób, a chętnych było o wiele więcej. W piątkowy (17.03.2017) wieczór uczestnicy programu "50+ na drodze", podczas wykładów, przypomnieli sobie przepisy ruchu drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Mł.asp. Szymon Porażyński z bydgoskiego Wydziału Prewencji poprowadził zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zmian w przepisach. Policjant m.in. omówił najczęściej popełniane błędy kierowców, wynikające z rutynowej jazdy oraz konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania nowych przepisów. Uczestnicy zadawali dużo pytań dotyczących postępowania po kolizji oraz postępowania mandatowego.

Katarzyna Leńska Ratownik Medyczny Grupy Auxylium -Med zaprezentowała seniorom jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Wyjaśniła również zasady działania i posługiwania się AED (automatycznym defibrylatorem zewnętrznym).

Natomiast w sobotni (18.03.2017) poranek, pomimo opadów deszczu, zmobilizowani kursanci rozpoczęli część praktyczną szkolenia. Zajęcia praktyczne odbyły się w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, gdzie najpierw seniorzy pod okiem egzaminatora, podjęli się zdania próbnego egzaminu na prawo jazdy. Okazało się, że mimo tego, iż uczestnicy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, to emocje z egzaminem były takie, jak by podchodzili do niego po raz pierwszy.

Następnie uczestnicy kursu mogli sprawdzić swoje umiejętności na placu manewrowym. Tam pod okiem kierowcy rajdowego Marcina Gagackiego doskonalili techniki jazdy. Każdy też miał możliwość przećwiczyć resuscytacje na fantomie. Zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym, zademonstrował mł.asp. Sebastian Rink z bydgoskiego Wydziału Prewncji.

Program "50+ na drodze" realizowany jest w ramach zawartego porozumienia przez bydgoską policję z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Grupa Ratownictwa Medycznego Auxylium - Med oraz Stowarzyszeniem Oponeo Motorsport, które reprezentuje jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowych - Marcin Gagacki.

Katarzyna Beszczyńska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe