Rusza certyfikacja szpitali: "Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent"

  • 04.07.2022, 16:12
  • KB
Rusza certyfikacja szpitali: "Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent" Materiały prasowe
Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali ogłasza pierwszą w Polsce certyfikację bezpieczeństwa i jakości szpitali. Placówka medyczna, która spełni wymogi otrzyma certyfikat, poświadczający najwyższe, europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości. O dokument certyfikacyjny może ubiegać się 48 placówek, które podpisały deklarację ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” oraz wypełnią formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie Koalicji do 31 lipca 2022 roku.

Dowód najwyższych standardów

Certyfikat sygnowany przez członków Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali to świadectwo wysokich standardów bezpieczeństwa w placówkach i potwierdzenie podjęcia działań na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy personelu medycznego. Certyfikat jest jednocześnie wyrazem uznania dla wysokich kwalifikacji personelu i efektywnego zarządzania. Jakość wykonywanych usług zależy między innymi od wykorzystywanego sprzętu oraz od zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu oraz pacjentom przy wykonywaniu procedur medycznych.

Bezpieczeństwo priorytetem

Zredukowanie liczby incydentów związanych z narażeniem na m.in.: kontakt z toksycznymi substancjami zwartymi np. w lekach onkologicznych lub materiałem zakaźnym - jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo i higienę pracy - powinno stać się priorytetem dla pracowników i pracodawców służby zdrowia. Przyczyn niepożądanych zdarzeń można upatrywać w deficycie bezpiecznego sprzętu medycznego w szpitalach. Ze względu na specyfikę pracy personel medyczny jest narażony na kontakt m.in.: z materiałem biologicznym. Według danych WHO, wśród zakażeń u kadry medycznej dominuje WZW typu C (39%) oraz WZW typu B (37%), zaś 4,4% stanowią zakażenia wirusem HIV.[1]

Certyfikacja szpitali to pierwszy krok ku rzeczywistej zmianie systemowej. Od wielu lat skala zdarzeń niepożądanych nie ulega zmniejszeniu. Bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia jest dla nas priorytetem, ponieważ jest to jednoznaczne z bezpieczeństwem pacjentów. Certyfikacja jest dobrym krokiem, aby wprowadzić do polskiej służby zdrowia najwyższe, europejskie standardy. - mówi dr Paweł Witt, Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Przyznanie certyfikatu

Za przyznanie certyfikatów szpitalom odpowiada Rada Ekspertów. Podmiot ten działa w ramach Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali jako grono specjalistów ze środowiska medycznego. Uczestnictwo w Certyfikacji jest dobrowolne i nieodpłatne. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić deklarację ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” dostępną na stronie: https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/. Obecnie do Koalicji przystąpiło 48 placówek medycznych - dalszy proces certyfikacyjny został podzielony na dwa etapy. Pierwszy to formalna ocena zgłoszeń dokonanych za pomocą formularza na stronie internetowej, natomiast drugi to merytoryczna ocena ekspercka, weryfikująca prawidłowość zgłoszeń.

Uzyskanie przez placówki certyfikatu ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent”  to potwierdzenie stosowania bezpiecznego sprzętu, a tym samym wdrożenie najwyższej jakości opieki. Zmiana standardów bez zmiany systemowej nie jest możliwa, wraz z całą Radą Ekspertów mamy nadzieję, że certyfikacja niewątpliwie przyczyni się do wprowadzenia większych zmian w zakresie bezpieczeństwa w szpitalach. - mówi mgr Marcin Bicz zastępca Kierownika, Apteki Szpitalnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Szpitale chcące otrzymać pierwszy w Polsce certyfikat bezpieczeństwa i jakości mogą zgłaszać się do 31 lipca 2022 roku.

 

Wyróżnienie szpitali

O przyznaniu certyfikatu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” decyduje Rada Ekspertów Programu, czyli zespół naukowców, naukowczyń oraz przedstawicieli i przedstawicielek towarzystw medycznych. Ocena ta obejmuje sprawdzenie wskazanych warunków formalnych do spełnienia oraz kompletność formularza przesłanego przez uczestnika zgłoszenia. Wyróżnione przez Radę Ekspertów placówki medyczne zostaną poinformowane o otrzymaniu certyfikatu drogą telefoniczną oraz mailową, do października 2022 roku. Certyfikat zostanie wydany na 3 lata, z możliwością recertyfikacji po podanym terminie. Regulamin całego procesu dostępny jest na stronie https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/

 

Rada Ekspertów

Misją Rady jest prowadzenie dialogu zarówno ze szpitalami jak i instytucjami państwowymi. Efektywna współpraca wszystkich środowisk pozwoli na podejmowanie działań, w zakresie zredukowania ilości zakłuć i zranień oraz podniesie standardów bezpieczeństwa w placówkach medycznych. W skład Rady wchodzą wybitni eksperci, krajowi konsultanci, specjaliści ze środowiska medycznego, którzy mają rozległą wiedzę medyczną oraz znają problematykę bezpieczeństwa pracowników medycznych i pacjentów z własnego doświadczenia.

 

[1] Implementacja dyrektywy rady 2010/32/ue w polskich szpitalach, Raport dostępny pod adresem: https://nipip.pl/wp-content/uploads/2019/04/RAPORT-BADAN-OZAKLUCIACH_PTPAiIO.pdf.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe