MON: 21 maja ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

  • 23.05.2022, 15:25
  • Źródło: PAP
MON: 21 maja ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej fot.: PAP
21 maja rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; obejmuje ona 2 etapy: 28-dniowe szkolenie podstawowe i maksymalnie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne; żołnierze w trakcie szkolenia będą otrzymywać wynagrodzenie jak żołnierze zawodowi, będą mieć też prawo do urlopu.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa wprowadzona została na mocy ustawy o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia. W poniedziałek MON opublikował komunikat, który informuje o nowej ścieżce pełnienia służby wojskowej - obok służby zawodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej. Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania). Żołnierze pełniący ten rodzaj służby otrzymają w okresie szkolenia wynagrodzenia w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego - 4560 zł. Ponadto, będą uprawnieni do 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby.

 

Po służbie zasadniczej żołnierze będą mogli trafić do rezerwy aktywnej (po złożeniu odpowiedniego wniosku; bez niego - do rezerwy pasywnej), do WOT, a także ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze. Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również otrzymywać pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej - po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko. Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się także do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

 

Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl, a także w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Po wysłaniu zgłoszenia i kontakcie ze strony rekruterów cała procedura rekrutacyjna ma trwać maksymalnie 2 dni.

 

W komunikacie MON podkreślono, że kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby musi dołączyć do wniosku kopię dowodu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie, a także kopie innych dokumentów, takich jak certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów i uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu oraz uprawnienia do kierowania pojazdami.

 

W przypadku żołnierzy zawodowych, nowe rozwiązania to m.in zmiana służby kontraktowej na służbę stałą na czas nieokreślony. Wprowadzono również stopnie starszego szeregowego specjalisty i starszego marynarza specjalisty. W korpusie podoficerów wprowadzony został ponadto podział na podoficerów starszych i młodszych. Ponadto, w myśl nowych rozwiązań wprowadzono świadczenia motywacyjne wysokości 1500 zł dla żołnierzy ze stażem od 25 do 28 lat i 6 miesięcy oraz 2500 zł dla żołnierzy ze wyższym stażem.

 

MON zaznacza również, że dla żołnierzy zawodowych wprowadzono gwarancję zakwaterowania - w mieszkaniu służbowym, internacie lub mieszkaniu wynajętym na własną rękę - w tym przypadku przewidziano comiesięczne świadczenie mieszkaniowe w wysokości od 360 do 900 zł.

(PAP)autor: Mikołaj Małeckimml/ mok/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe