Czarnek: Przytłaczająca większość ukraińskiej młodzieży pozostaje w zdalnym systemie maturalnym

  • 25.04.2022, 09:55
  • Źródło: PAP
Czarnek: Przytłaczająca większość ukraińskiej młodzieży pozostaje w zdalnym… fot.: PAP
Przytłaczająca większość ukraińskiej młodzieży będzie korzystała z egzaminu maturalnego ukraińskiego, bo pozostaje w systemie zdalnym – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do liczby uczniów z Ukrainy, którzy będą zdawać maturę w Polsce.

Minister potwierdził na antenie Radia Lublin, że 47 uczniów z Ukrainy planuje podejście do egzaminu maturalnego w Polsce, a prawie 7 tys. uczniów chce zdawać egzamin ósmoklasisty. Dodał, że te liczby odnoszą się wyłącznie do uczniów z obywatelstwem ukraińskim, którzy rozpoczęli naukę w polskich szkołach po wybuchu wojny na Ukrainie, tj. po 24 lutego br.

 

Czarnek zapytany też został o to, jak uczniowie ukraińscy mają napisać egzamin odnoszący się do zakresu nauczania w polskim systemie i w związku z tym, jakie udogodnienia dla nich przygotowano.

 

„Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że my umożliwiamy przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, jak i maturalnego. Przytłaczająca większość ukraińskiej młodzieży będzie korzystała z egzaminu maturalnego ukraińskiego, bo przytłaczająca większość jest w systemie zdalnym maturalnym. I tu też jesteśmy w ścisłej współpracy z państwem ukraińskim” – zapewnił Czarnek.

 

„Niewielka część ok. 50 osób, która chce zdawać maturę polską – zapewne są to osoby, zaznajomione z polską literaturą, ale też po prostu władają językiem polskim” – ocenił minister.

 

Przypomniał, że również dla nich przygotowano udogodnienia polegające na tym, że polecenia i odpowiedzi w przypadku matematyki mogą być w języku ukraińskim. Czas trwania egzaminu z języka polskiego został wydłużony.

 

Odnosząc się na antenie Radia Lublin do egzaminu ósmoklasisty, podkreślił, że warunkiem zakończenia szkoły podstawowej jest wyłącznie przystąpienie do niego.

 

„Więc pewnie jakaś część z tych 7 tys. dzieci właśnie na to patrzy, ale też spodziewam się, że są to w dużej części osoby, które przynajmniej rozumieją język polski. Bo znów przytłaczająca większość dzieci pozostaje w systemie zdalnym ukraińskim i promuje się do następnych klas zgodnie z systemem ukraińskim” – zaznaczył minister Czarnek.

(PAP)Autorka: Gabriela Bogaczykgab/ joz/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe