Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 stycznia 2026 21:36
Reklama

NFZ: Od 1 kwietnia zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa – przypomina w środę NFZ. O zleceniu testu będzie decydował lekarz. Nie będzie możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz wypełniany online lub poprzez konsultanta infolinii.
  • Źródło: PAP
NFZ: Od 1 kwietnia zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

Autor: fot.: ilustracyjna/pixabay

Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Od 1 kwietnia nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i mobilnych punktach wymazowych.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina także w środę, że od poniedziałku 28 marca przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19.

Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach.

Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. "W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem” – wskazał NFZ.

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleci samoizolację do czasu ustąpienia objawów. "Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie" - wskazał Fundusz/. Lekarz wystawi choremu zwolnienie lekarskie. O długości zwolnienia zdecyduje lekarz, uwzględniając stan pacjenta, czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 i zagrożenia wystąpienia powikłań. Zalecane jest zwolnienie minimum 7 dni.

NFZ przypomina, że od 1 kwietnia testy w kierunku koronawirusa nie będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla pacjentów testy nadal będą bezpłatne. 

(PAP)Autor: Katarzyna Lechowicz-Dylktl/ mhr/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mgła

Temperatura: -1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SiernieczekTreść komentarza: Czekamy aż Wojewoda zajmie się dobrostanem ludzi cierpiących od smrodu z Remondisu.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 20:25Źródło komentarza: Wojewoda Kujawsko-Pomorski podejmuje zdecydowane działania w sprawie bezpieczeństwa zwierząt w schroniskach w regionieAutor komentarza: StasiakTreść komentarza: Myślę , że należy zacząć od tego , aby każdy pies był czipowany , miał książeczkę zdrowia z wpisanymi szczepieniami. Sterylizacja też pomoże aby nie było niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt. Dlaczego w innych krajach to działa ? Czy u nas nic się nie da zrobić ? Chcesz Psa , bądź za niego odpowiedzialny .Data dodania komentarza: 24.01.2026, 17:28Źródło komentarza: Wojewoda Kujawsko-Pomorski podejmuje zdecydowane działania w sprawie bezpieczeństwa zwierząt w schroniskach w regionieAutor komentarza: JanTreść komentarza: A co pan wojewoda robi w sprawie DPS tam też są przekręty na dużą kasę nikt z tym nic nie robi bo ja nie jestem Doda a po za tym zwierzęta mają większe prawa jak niepelnosprawniData dodania komentarza: 24.01.2026, 11:16Źródło komentarza: Wojewoda Kujawsko-Pomorski podejmuje zdecydowane działania w sprawie bezpieczeństwa zwierząt w schroniskach w regionieAutor komentarza: MerylTreść komentarza: Fajna fotka to WTCData dodania komentarza: 19.12.2025, 22:02Źródło komentarza: "Ameryka Trumpa jednak pięknieje". Krótka refleksja trenera sportów walki Ryszarda PujszoAutor komentarza: gagaTreść komentarza: Tego jeszcze nie było , cudownie. Bydgoszczanka. Jest przepięknie.Data dodania komentarza: 18.12.2025, 20:25Źródło komentarza: Bydgoski Jarmark Świąteczny otwiera się dziś — program otwarcia i atrakcje na Starym RynkuAutor komentarza: gagaTreść komentarza: Siedzę w domu, emerytka, ale dzisiaj musiałam przejść Stary Rynek. Jest cudowny, nareszcie coś innego, ten wspaniały wiatrak a w nim postaci, które wszyscy znają. Cudowneeeeeeeeeeeeee>Data dodania komentarza: 18.12.2025, 20:17Źródło komentarza: Bydgoski Jarmark Świąteczny otwiera się dziś — program otwarcia i atrakcje na Starym Rynku
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama