Bezpieczeństwo a używanie mobilnych aplikacji bankowych. Co warto wiedzieć?

  • 31.01.2022, 14:27
  • KB
Bezpieczeństwo a używanie mobilnych aplikacji bankowych. Co warto wiedzieć? Materiały prasowe
Czasy, w których wszystkie urzędowe lub bankowe sprawy załatwiało się w placówkach stacjonarnych bezpowrotnie minęły. Obecnie niemalże wszystko dzieje się w sieci. Nie inaczej jest w przypadku bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnych. Zarządzanie kontem bankowym z poziomu telefonu z jednej strony jest znacznym ułatwieniem, ale z drugiej - z perspektywy wielu osób - wydaje się aż nader ryzykowne. Jak sytuacja wygląda w praktyce?

Aplikacje mobilne mogą wpaść w ręce oszustów

Każdego dnia z wykonywanych są miliony internetowych transakcji. Do większości z nich wykorzystujemy mobilne aplikacje bankowe. Tym bardziej, jeśli możemy zapłacić za zakupy wpisując kod BLIK - parę kliknięć i gotowe! Takie praktyki zwróciły jednak uwagę oszustów i choć aplikacje bankowe są raczej dobrze zabezpieczone, to zawsze warto zachować ostrożność.

W aplikacji bankowej możesz zweryfikować stan swojego konta, a także wykonać przelew oraz zapłacić za zakupy. Dodatkowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć swoją lokatę lub konto oszczędnościowe. Jeśli przebywasz za granicą i potrzebujesz szybko przewalutować trochę pieniędzy - w aplikacji mobilnej banku znajdziesz kantor.

 

Pożyczka przez aplikację mobilną

 

Oszuści mogą na różne sposoby próbować wyłudzić Twoje wrażliwe dane. Chodzi tutaj zarówno o dane personalne, jak i PIN czy hasło do konta bankowego. Dlatego też to właśnie tych informacji należy strzec z wyjątkową skrupulatnością.

 

Nie oznacza to jednak, że złożenie wniosku o pożyczkę albo kredyt drogą internetową lub bezpośrednio z poziomu aplikacji bankowej jest ogromnym ryzykiem. Zdarzają się wprawdzie sytuacje skrajne, jak wykradzenie danych bankowych i w konsekwencji kradzież naszych oszczędności lub wzięcie na nasz rachunek kredytu, ale dzieje się to dość rzadko.

 

O wszelkiego rodzaju pożyczkach, procesach kredytowych i innych zagadnieniach z tym związanych przeczytacie na portalu: https://pozyczka4you.pl/. Generalnie, aplikacje bankowe sporo ułatwiają, choć w 100% bezpieczne nie są. Tym bardziej, że oszuści doszli do arcymistrzostwa w swoim fachu i dzisiaj często zanim się w ogóle zorientujemy już zostajemy pozbawieni środków do życia. Dlatego właśnie nie wolno zapisywać haseł w pamięci przeglądarek komputera i telefonu.

 

Ostrożność to podstawa

 

Co prawda, z poziomu takiej aplikacji w razie potrzeby możemy błyskawicznie zastrzec swoją kartę płatniczą. Problem w tym, że robimy to zazwyczaj wtedy, kiedy wiemy, że kartę nam skradziono lub ją zgubiliśmy. Na konto zaś zaglądamy sporadycznie i często na przeciwdziałanie jest już za późno.

 

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod są ataki przez spreparowaną sieć Wi-FI. Często też próbuje się atakować system operacyjny smartfonu przez luki w oprogramowaniu lub wirusy. Zdarzają się także fałszywe aplikacje do złudzenia przypominające prawdziwe aplikacje banków, które mogą chcieć nas nakłonić do podania zalogowania się poprzez popadnie PIN-u i hasła.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe