Kujawsko-pomorskie: Oszukiwali metodą na policjanta. Wpadli w ręce tych prawdziwych

  • 09.12.2021, 14:36
  • KB
Kujawsko-pomorskie: Oszukiwali metodą na policjanta. Wpadli w ręce tych… fot.: ilustracyjna/pixabay
Grudziądzcy kryminalni zatrzymali oszustów działających tzw. metodą "na policjanta". 18 i 21-latek wyłudzili od grudziądzkiej seniorki 25 tysięcy złotych. Sąd zastosował już areszt tymczasowy na 3 miesiące wobec obojga mężczyzn. Za oszustwo grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

W połowie listopada br. 75-letnia grudziądzanka odebrała telefon stacjonarny i usłyszała w nim głos kobiety podającej się za pracownika poczty, która oświadczyła, że jest do niej przesyłka tylko musi podać adres zamieszkania. Kobieta podała adres.

Po chwili na ten sam telefon zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Twierdził on, że rozpracowuje grupę przestępców i dla bezpieczeństwa powinna przekazać Policji zgromadzone środki pieniężne. Kobieta wypłaciła z banku pieniądze, a następnie pozostawiła je w umówionym miejscu. W sumie 75-latka przekazała oszustom 25 tysięcy złotych. 
 

Prawdziwi funkcjonariusze ustalili personalia podejrzanych o udział w oszustwie i miejsce, gdzie przebywają. Do zatrzymania doszło w poniedziałek (6.12.21) w jednym z hoteli na terenie Warszawy. W pokoju hotelowym zabezpieczono również kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz dolary amerykańskie. 
 

Zatrzymanymi okazali się mieszkańcy Gdańska w wieku 18 i 21 lat. Zostali oni przewiezieni do grudziądzkiej jednostki, gdzie trafili do policyjnego aresztu.
Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie sprawcom zarzutów dotyczących oszustwa. Wczoraj policjanci doprowadzili obu oszustów do prokuratury, gdzie po przesłuchaniu zawnioskowano o ich tymczasowe aresztowanie. Dzisiaj Sąd przychylił się do wniosku Policji i prokuratury i zastosował wobec obojga mężczyzn areszt tymczasowy na 3 miesiące. Grozi im do 8 lat więzienia.

 

Pamiętajmy! 
 

Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.
 

Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Apelujemy o czujność i rozwagę w kontaktach z obcymi. 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe