Wystawa 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w bydgoskiej bibliotece

  • 06.12.2021, 10:13
  • KB
Wystawa 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w bydgoskiej bibliotece… Materiały prasowe
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy zakończyła jesienną akcję zbierania wspomnień („Biblioteka gromadzi wspomnienia. 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego”) i 13 grudnia 2021 roku otwiera wystawę podsumowującą projekt.

Ekspozycję w całości tworzą materiały od mieszkańców i sympatyków Bydgoszczy. Będzie można zobaczyć fotografie pochodzące z prywatnych archiwów, kartki na żywność, niepowtarzalne znaczki pocztowe, z tzw. drugiego obiegu, oraz artykuły z gazet, dotyczące ówczesnej rzeczywistości.

Ciekawym elementem są osobiste wspomnienia uczestników projektu, którzy opowiedzieli nam o swojej reakcji na wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego i o realiach życia codziennego. Poród 13 grudnia 1981 roku, wyjazd na emigrację ostatnim promem do Szwecji, zakopywanie dokumentów w przydomowym ogródku, Wojsko Ludowe pukające do drzwi plebanii z prośbą o opłatki na Wigilię... To tylko niektóre z historii, które czekają na Państwa w Bibliotece. Przeczytacie je na specjalnych planszach lub odsłuchacie w oryginalnym telefonie z lat 80.

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego staje się dla Biblioteki przyczynkiem do rozpoczęcia długofalowej akcji zbierania wspomnień i pamiątek z Bydgoszczy i okolic („Biblioteka ocali Twoje wspomnienia od zapomnienia”), która w przyszłości zaowocuje kolejnymi interesującymi projektami i znacząco poszerzy zasób WiMBP.

Na wystawę zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul. Stary Rynek 22), od 13.12. do 30.12.2021 r., od pon do pt, w godzinach 11:00-19:00. Wstęp jest bezpłatny, grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu (52) 33 99 202.

W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 i zaostrzeniem restrykcji rządowych, Biblioteka nie przewiduje oficjalnego wernisażu wystawy.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe