Rzecznik MZ: Od wtorku działa już 18 szpitali tymczasowych

  • 03.11.2021, 13:35
  • KB
Rzecznik MZ: Od wtorku działa już 18 szpitali tymczasowych fot.: PAP
Od wtorku działa już 18 szpitali tymczasowych. Przekształcane są również łóżka w innych szpitalach, by przyjmować pacjentów z COVID-19 – powiedział w środę TVP Info rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Cały czas uruchamiamy szpitale tymczasowe. Od wczoraj działa już 18 szpitali tymczasowych. Wczoraj ruszył szpital w Poznaniu. Do 5 listopada ruszy szpital wojskowy na Okęciu, z dodatkowymi łóżkami" – przypomniał rzecznik MZ.

Dodał, że oprócz szpitali tymczasowych, na wniosek wojewodów minister zdrowia przekształca także w innych szpitalach łóżka przeznaczone standardowo dla pacjentów z innymi chorobami w miejsca dla tych z COVID-19.

"Tak się dzieje chociażby w Warszawie ze Szpitalem Praskim. Tu, na wniosek wojewody, minister zdrowia podjął decyzję o przekształceniu łóżek dla pacjentów z innych zakresów w łóżka covidowe. To jest jeden z tych szpitali, który najszybciej może się przygotować na przyjęcie pacjentów covidowych, więc te decyzje zapadają każdego dnia" – dodał.

Resort zdrowia we wtorek przekazał decyzję władzom stolicy o tym, że Szpital Praski ma od dnia doręczenia decyzji do 7 listopada przygotować 142 łóżka dla chorych na COVID-19, w tym 5 łóżek intensywnej terapii. Od 8 do 14 listopada mają to być 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii, a od 15 listopada do odwołania w Polsce stanu epidemii 271 łóżek, w tym 22 łóżka intensywnej terapii.

Zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska zapowiedziała we wtorek, że władze Warszawy odwołały się już od tej decyzji. Nie zgadzają się "na pełnienie funkcji de facto szpitala tymczasowego", gdyż instalacja tlenowa nie obsłuży 271 pacjentów tlenowych. Kaznowska przypomniała również, że należy korzystać z potencjału szpitala, na co czeka wielu chorych.

(PAP)autorka: Klaudia Torchałator/ joz/

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe