MZ: Zaszczepieni przeciw COVID-19 mogą odnotować to w krajowym systemie e-Zdrowie

  • 04.10.2021, 10:09
  • Źródło: PAP
MZ: Zaszczepieni przeciw COVID-19 mogą odnotować to w krajowym systemie… fot.: PAP
Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 poza granicami kraju mogą zgłaszać się do wybranych punktów szczepień, by fakt ten został wprowadzony do krajowego systemu ewidencji szczepień – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Resort wydał komunikat w sprawie uznania szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej oraz wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (UCC).

Ministerstwo podało, że począwszy od 30 września 2021 r., każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 (jedną lub dwie dawki), preparatem dopuszczonym do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień, w celu wprowadzenia szczepienia dokonanego za granicą do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1).

Na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji, po realizacji pełnego cyklu szczepienia, w systemie e-Zdrowie zostanie automatycznie wygenerowany Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC), który będzie można samodzielnie pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnych "mObywatel" i "mojeIKP" lub poprosić o wydrukowanie UCC z aplikacji gabinetowej podczas wizyty w punkcie szczepień.

MZ zaznacza, że każdorazowo, warunkiem niezbędnym do uznania szczepienia dokonanego za granicą w krajowym systemie e-Zdrowie (P1) jest przedłożenie w punkcie szczepień przez osobę zainteresowaną określonych dokumentów.

Są to: oryginał wraz z kopią dokumentu (certyfikat/zaświadczenie) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia oraz tłumaczenie tego dokumentu na język polski przez tłumacza przysięgłego. Potrzebne jest także oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego, w tym zgoda na automatyczne wygenerowanie w systemie e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia. Dokumenty włącza się do dokumentacji medycznej pacjenta przechowywanej w punkcie szczepień.

Aktualny wykaz punktów szczepień jest podawany w Biuletynach Informacji Publicznej na stronach internetowych poszczególnych Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Fundusz Zdrowia oraz na mapie punktów szczepień.

Techniczne aspekty związane z prawidłowym dodaniem e-Karty szczepienia wykonanego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej w aplikacji gabinet.gov.pl zostały opisane w załączniku do komunikatu.

(PAP)Autor: Katarzyna Lechowicz-Dylktl/ mhr/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe