W regionie drony pomogą w patrolach

  • 09.09.2021, 19:45
  • KB
W regionie drony pomogą w patrolach KPUW
W czwartek 9 września w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym WOPR w Borównie odbyła się konferencja prasowa poświęcona współpracy Policji z Państwową Strażą Rybacką. Zakres współpracy pomiędzy tymi dwoma organami to wykorzystanie policyjnych dronów we wspólnych patrolach przy wykrywaniu kłusownictwa.

Oprócz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza w konferencji udział wzięli Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinspektor Piotr Leciejewski, a także Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej Lech Szczepański.

Kwestia bezpieczeństwa w różnych obszarach leży mi na sercu. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zajmuje się wieloma ważnymi sprawami w obszarze bezpieczeństwa, zdrowia i życia mieszkańców, a temat Państwowej Straży Rybackiej również nie jest mi obcy. Bezpieczeństwo na wodzie to jest również przestrzeganie przepisów z zadaniem, jakie ma Wojewoda i Państwowa Straż Rybacka, czyli żeby nasze wody były właściwie użytkowane, aby wszyscy, którzy chcą te wody ograbić lub wykorzystać w sposób niewłaściwy byli za to karani, ścigani. Sytuacja, jaką obecnie mamy w warunkach naszego kraju wymaga, abyśmy podejmowali szczególne działania w tym obszarze

- powiedział Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski poinformował, że w podczas jego kadencji udało się odnowić sprzęt, jakim dysponują strażnicy rybaccy. Wojewoda wyraził także swoje zadowolenie z faktu, iż w ostatnich latach wzrosły wynagrodzenia strażników rybackich.

W 2016 roku została podpisana umowa pomiędzy Policją a Państwową Strażą Rybacką i to wtedy rozpoczął się nowy obszar współpracy. Dzięki temu mogło mieć miejsce wiele wspólnych kontroli, podczas których zarekwirowane zostało wiele sprzętu służącego do nielegalnego połowu.  Teraz chcemy wejść w nowy obszar działania. Ustaliliśmy z panem generałem, że dojdzie do wspólnych szkoleń strażników rybackich oraz policji w obszarze między innymi zabezpieczania dowodów, co jest bardzo istotne w postępowaniu. Aspekt, na który chciałbym postawić teraz duży nacisk, to użycie nowoczesnych technologii, czyli dronów, do patrolowania jezior w województwie kujawsko-pomorskim. Uważamy, że jest to przełom, który może poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć przestrzeganie przepisów prawa na wodach w województwie kujawsko-pomorskim, których jest bardzo dużo

- dodał Wojewoda.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinspektor Piotr Leciejewski poinformował, że nowoczesny sprzęt, jakim dysponują policjanci i strażnicy rybaccy mają także możliwość obserwacji w podczerwieni i w trudnych warunkach – takich, jakie mogą wystąpić w realnej, codziennej służbie.

Ten sprzęt pomoże nam w zarejestrowaniu pewnego rodzaju zjawisk, które albo będą bezpośrednio wykorzystywane do zatrzymywania sprawców przestępstw i wykroczeń, ale również do materiału dowodowego, który w przyszłości będzie wykorzystywany do oskarżania przed sądem. Doskonale wiemy, że kłusownictwo zarówno to na wodzie, jak i w lasach nie zginęło i niestety wciąż się szerzy. Mamy świadomość, że niektórzy nasi obywatele uczynili sobie źródło dochodu z tego przestępczego procederu

- powiedział generał Piotr Leciejewski.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej Lech Szczepański powiedział, że dotychczasowa bardzo dobra współpraca Państwowej Straży Rybackiej i Policji odbywała się przy wykorzystaniu łodzi motorowych, pojazdów terenowych oraz wspólnych patrolach pieszych. Działania z wykorzystaniem dronów będą miały miejsce po raz pierwszy w historii Państwowej Straży Rybackiej.

Drony te będą wykorzystywane przy patrolowaniu miejsc zagrożonych kłusownictwem rybackim oraz wędkarskim. Będą patrolowały te miejsca na rzekach i jeziorach, które są trudno dostępne z lądu oraz których dostęp często jest w różny sposób grodzony. Wykorzystanie dronów w służbie patrolowej pozwoli na to, że służba ta stanie się bardziej skuteczna i przyczyni się do ograniczenia zjawiska kłusownictwa rybackiego i wędkarskiego

- dodał Komendant Lech Szczepański.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe