GDDKiA przed ostatnim wakacyjnym weekendem przypomina o zasadach bezpiecznej jazdy

  • 27.08.2021, 09:05
  • Źródło: PAP
GDDKiA przed ostatnim wakacyjnym weekendem przypomina o zasadach bezpiecznej… fot.: PAP
Każda osoba ruszająca w podróż chce bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego. To, czy się to uda, zależy od wszystkich użytkowników dróg, a przede wszystkim od kierowców - przypomina przed ostatnim wakacyjnym weekendem GDDKiA. Apeluje przy tym o przestrzeganie kilka istotnych podczas jazdy zasad.

Dyrekcja przypomina o m.in. przestrzeganiu limitów prędkości. "Prowadząc pojazd, bierzesz odpowiedzialność nie tylko za swoje życie, ale także współpasażerów oraz innych użytkowników dróg. Dlatego stosuj się do ograniczeń prędkości oraz weź pod uwagę panujące na drodze warunki atmosferyczne oraz natężenie ruchu. Pamiętaj, że droga hamowania na mokrej nawierzchni znacznie się wydłuża" - zwraca uwagę GDDKiA.

Podczas jazdy trzeba też pamiętać o utrzymaniu bezpiecznego odstępu. "W czerwcu weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu powinna wynosić połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m" - czytamy.

Kierowcy muszą też pamiętać, że korytarz życia może uratować niejedno życie, a pasa awaryjnego można używać tylko awaryjnych sytuacjach jak awaria pojazdu, zatrzymanie przez policję lub inną uprawnioną do tego służbę, czy też w razie wypadku.

Dyrekcja apeluje również o stosowanie jazdy na suwak. "Od grudnia 2019 roku jazda na suwak to nie tylko zwykła uprzejmość, ale obowiązek dla wszystkich kierowców. Wynika on z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dzięki jeździe na zamek błyskawiczny znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu. To przekłada się również na bezpieczeństwo ruchu i minimalizowanie utrudnień dla kierowców" - przypomniano.

Ponadto kierowcy powinni pamiętać przed wyruszeniem w podróż o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i jego oświetlenie, czy ciśnienie w oponach. "Dokładnie poukładaj i zabezpiecz bagaże. Leżące luźno przedmioty podczas wypadku są poważnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Podróżując, czy to Polsce, czy zagranicą, stosuj się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zwracaj uwagę na znaki drogowe" - wskazano.

Warto też zapamiętać numer 19 111, czyli numer informacji drogowej GDDKiA, czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu oraz sprawdzić przed wyjazdem pogodę.

(PAP) Autorka: Natalia Kamińska nmk/ jann/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe