Serwer w firmie to podstawa w obecnych czasach

  • 28.07.2021, 14:28
  • KB
Serwer w firmie to podstawa w obecnych czasach Serwer w firmie to podstawa w obecnych czasach
Utrata danych może być bardzo niebezpieczna zarówno w przypadku mniejszego, jak i większego przedsiębiorstwa. Dlatego niezbędne staje się zapewnienie odpowiedniej infrastruktury komputerowej.

Dzięki niej można zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed potencjalnym postojem oraz dotkliwymi stratami finansowymi. Czym jest serwer? Na co należy zwracać uwagę podczas selekcji serwera?

Czym jest serwer?

Serwer jest miejscem w sieci, gdzie przez całą dobę dostępna jest firmowa strona www. Za pomocą serwera można zakładać adresy e-mail oraz przechowywać pliki. Jego głównym celem jest udostępnianie zasobów oraz danych. W skład serwera wchodzą wbudowane zasilacze, awaryjne zasilanie oraz układ kontrolny. Duże znaczenie odgrywają również zastosowane dyski, coraz częściej są to SSD. Miejsce, w którym znajdują się serwery, zwane jest serwerownią. Ze względu na swoją funkcję, powinno być utrzymywane w odpowiednich warunkach, bardzo ważna jest klimatyzacja oraz regularna wentylacja. Odpowiednio chłodzone pomieszczenie zapewnia optymalizację pracy serwerów.

Dlaczego serwer jest tak ważny?

Ustawa z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych, zwana również RODO, wskazuje, że za dane osobowe przechowuje administrator i to na nim spoczywa odpowiedzialność zabezpieczenia ich przed utratą. W przypadku wykradnięcia informacji lub uszkodzenia nośnika, poniesione straty wiążą się z odpowiedzialnością karną i mogą wiązać się z koniecznością zapłacenia wysokich kar finansowych.

Serwer w firmie może spełniać różne funkcje. Przedsiębiorstwo, po zweryfikowaniu potrzeb, dokonuje selekcji odpowiedniego urządzenia. Ze względu na specyfikę pracy, niektóre firmy wymagają podstawowego urządzenia, inne zaś zaawansowanego technologicznie sprzętu. Tymczasowa lub stała utrata danych wiąże się z przestojem w działalności, co generuje straty finansowe. Według szacunków, godzina przestoju średniej wielkości firmy w Polsce kosztuje ok. 10 tys. zł netto. Są to kwoty, które trudno jest odpracować.

Na jakie parametry serwera warto zwrócić uwagę?

Centrum każdego serwera stanowi dysk twardy. To serce, które jest odpowiedzialne za pełnienie podstawowych funkcji, dlatego powinno być szybkie, niezawodne, ale jednocześnie energooszczędne. Aby serwer spełniał swoje funkcje, musi działać ciągle i na identycznym poziomie. Z tej przyczyny konieczne będzie wyposażenie urządzenia w wentylatory pozwalające na efektywną wymianę powietrza, w tym chłodzenie. Dzięki nim zminimalizowaniu uległo zagrożenie przegrzania, szczególnie niebezpieczne dla przechowywanych danych klientów oraz podmiotów zewnętrznych.

Serwer zapewnia firmie bezpieczeństwo. Dzięki niemu można przechowywać dane osobowe oraz stworzyć efektywne rozwiązania sieciowe. Zakup serwera jest inwestycją w wydajniejsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto zadbać również o zabezpieczenia w postaci wentylatorów, które pozwalają na chłodzenie urządzenia. Duży wybór komputerów oferuje platforma https://www.morele.net/. Na stronie znajduje się więcej potrzebnych urządzeń dla IT w firmie.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe