14 lutego będą tańczyć przeciwko przemocy wobec kobiet!

  • 09.02.2017, 13:59 (aktualizacja 09.02.2017, 14:27)
  • KB
14 lutego będą tańczyć przeciwko przemocy wobec kobiet! RB archiwum
One Billion Rising to akcja przeciwko wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Jest organizowana od 2013 roku na całym świecie 14 lutego – w Walentynki.

Pierwszego roku tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, (w tym w Bydgoszczy) a w 2017 roku tańczymy w 70 miejscowościach w naszym kraju! Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt. W 2017 roku wspólną akcją będziemy nagłaśniać problem gwałtu na randce.

Jednocześnie wszystkie angażujące się miejscowości podczas akcji wyrażą swoje poparcie dla pani Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw.

Bądź solidarna/solidarny z kobietami i dziewczynami, które doświadczają przemocy. Dołącz do akcji Nazywam się miliard/One Billion Rising Poland!

Wszelkie informacje o ogólnopolskiej akcji znajdują się tutaj:
http://feminoteka.pl/obr2017/

W Bydgoszczy akcję koordynuje Nieformalna Grupa Inicjatywna:

https://www.facebook.com/NieformalnaGrupaInicjatywna/

One Billion Rising w Bydgoszczy wspierają:

Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy – Anna Mackiewicz

Szkoła tańca Danceby

Fundacja „Wyjść z cienia”

WenDo Bydgoszcz

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy

Dlaczego poruszamy temat gwałtu na randce?

Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważnym problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)

W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”.

Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie problemem gwałtów na randce, by nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

14 lutego o godz. 17.00 spotykamy się przy ul. Mostowej, by zatańczyć przeciwko przemocy wobec kobiet!

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe