Światowy Dzień Krwiodawcy. Glosel wspiera dawców krwi z Bydgoszczy

  • 10.06.2021, 15:39
  • KB
Światowy Dzień Krwiodawcy. Glosel wspiera dawców krwi z Bydgoszczy fot. ilustracyjna/pixabay
Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy spółka Glosel zachęca do aktywnego krwiodawstwa. Osoby, które od 14 czerwca do 14 lipca oddadzą krew w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, otrzymają specjalne zniżki w sklepie internetowym Bee.pl i księgarni TaniaKsiazka.pl.

Święto Krwiodawców obchodzone jest na całym świecie 14 czerwca, na cześć urodzin dr Karla Landsteinera, który w 1901 roku jako pierwszy odkrył układ grup krwi AB0, a w 1930 roku otrzymał za to Nagrodę Nobla.

Promowanie krwiodawstwa jest szczególnie istotne ze względu na to, że zarówno krwi, jak i innych produktów krwiopodobnych, nie można wyprodukować w laboratorium, a jedyną ich „fabryką” jest ludzki organizm. Zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym temacie jest ważne zwłaszcza w tym roku, kiedy z powodu pandemii COVID-19 w całym kraju drastycznie spadła liczba dawców[1].

Specjalne zniżki w TaniaKsiazka.pl i Bee.pl

Świętując Światowy Dzień Krwiodawcy, spółka Glosel przygotowała specjalne kupony rabatowe dla darczyńców. Każdy, kto odda krew w jednej z wybranych placówek od 14 czerwca do 14 lipca, otrzyma 10 zł zniżki przy zamówieniu o wartości min. 99 zł na zakupy w sklepie internetowym Bee.pl i księgarni TaniaKsiazka.pl. Na kupony krwiodawcy będą mogli liczyć także w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Specjalne rabaty będą też rozdawane w oddziałach terenowych placówki.

– Co roku angażujemy się w promocję krwiodawstwa w Polsce, ale staramy się wspierać banki krwi także na co dzień. Pracownicy Glosela niejednokrotnie sami oddają krew, a w TaniaKsiazka.pl mamy stałe zniżki dla aktywnych dawców. To szczególnie istotne zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, kiedy zmniejszyła się liczba dawców, a zwiększyła liczba potrzebujących. Dla każdej zdrowej osoby taki piękny gest to nic wielkiego, a dla chorego ma on ogromne znaczenie. Nawet jedna donacja może uratować aż trzy życia. Warto jest szerzyć świadomość na temat krwiodawstwa wśród naszych bliskich, zachęcić choć jedną osobę – to już będzie sukces. Mimo, że największą satysfakcją oddania krwi jest oczywiście możliwość uratowania komuś życia, chcielibyśmy maksymalnie zmobilizować ludzi do wzięcia udziału w akcji, dodając specjalne rabaty i zniżki do gwarantowanych korzyści wynikających z tytułu Honorowego Dawcy Krwi – mówi Łukasz Kierus prezes zarządu Glosel, do którego należą marki, takie jak TaniaKsiazka.pl i Bee.pl.

Bycie krwiodawcą to przywilej

Od 26 stycznia 2021 roku, w związku z pandemią koronawirusa zmieniły się przywileje i ulgi dla Honorowych Dawców Krwi. Za oddanie krwi przysługują dwa dni wolne od pracy lub uczelni, zarówno w dniu donacji, jak i w dniu następnym. Dawcom, którzy przekazali co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników – w tym osocza po zakażeniu COVID-19, przysługuje 33 proc. ulgi na przejazdy w komunikacji krajowej środkami transportu kolejowego. Co roku, krwiodawcy mogą również otrzymać ulgę podatkową z tytułu darowizn. Każdy może też liczyć na tzw. posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal, najczęściej w formie kilku tabliczek słodkiej czekolady.

Osoby, które oddały ponad 6 litrów krwi zyskują tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Mają one możliwość zakupu niektórych leków ze specjalnymi zniżkami, skorzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, a czasem także uzyskania rabatów w komunikacji miejskiej.

W ramach akcji „Dawcom w Darze” coraz więcej prywatnych przedsiębiorców decyduje się na przygotowanie specjalnej oferty zniżkowej dla dawców krwi. Przykładowo, w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, okazując legitymację, aktywni krwiodawcy mogą liczyć na 5 proc. rabatu na zakupy przez cały rok. Lista firm biorących udział w akcji znajduje się na stronie internetowej dawcomwdarze.pl.

Kto może oddać krew?

Honorowym Dawcą Krwi może zostać każdy od 18. do 65. roku życia, ważący przynajmniej 50 kilogramów. Oddać krwi nie może jednak osoba, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonywała akupunkturę, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała. Niedozwolone jest to także w przypadku tych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy mieli wykonywane jakiekolwiek zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne badania diagnostyczne lub byli leczeni krwią i preparatami krwiopodobnymi.

Osoby, które nie są pewne czy mogą oddać krew, nie muszą się martwić. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem wyklucza osoby, które nie mogą w danym momencie zostać dawcami.

[1]: https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/3813-brakuje-krwi-ktora-ratuje-zycie-dramatyczna-sytuacja-w-czasie-epidemii-covid-19]

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe