Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Konsol i Gier Wideo w Bydgoszczy

  • 04.06.2021, 08:45
  • KB
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Konsol i Gier Wideo w Bydgoszczy fot. ilustracyjna/pixabay
Na wszystkich fanów gier komputerowych i rozrywki elektronicznej czeka bydgoskie Muzeum Konsoli i Gier PreHistoria.pl. To prywatna placówka, która od 2011 roku działała jedynie w przestrzeni wirtualnej.

Od czterech lat siedzibą Muzeum jest budynek znajdujący się przy ulicy Adama Grzymały-Siedleciego 27. Można w nim nie tylko obejrzeć sporą kolekcję gier i konsoli, ale także spróbować własnych sił w grach z przełomu XX i XXI wieku. Dzięki wizycie w Muzeum wielu młodych internautów może poznać historyczne już urządzenia, a nieco starsi powrócić wspomnieniami do czasów swojej młodości. Zgromadzone eksponaty działają głównie w trybie offline, dlatego odwiedzającym, którzy przyzwyczajeni są do gier internetowych, odwiedzania kasyna online, czy współzawodnictwa w grach typu multiplayer, trudno jest przez chwilę odnaleźć się w nowej „historycznej„ rzeczywistości.

W bydgoskim muzeum znajduje się ponad sto wyjątkowych eksponatów, zachowanych w bardzo dobrym stanie. Znajdziemy tutaj, między innymi konsolę ze wbudowanym monitorem kineskopowym firmy Vectrex, która została zaprojektowana przez Smith Engineering. Zadebiutowała ona na rynku amerykańskim prawie 40 lat temu! Niewątpliwą zaletą wspomnianej gry było to, że nie wymagała podłączenia do telewizora, pozwalała na zainstalowanie specjalnych kolorowych osłon na ekranie i była sprzedawana wraz ze specjalnym zestawem gogli 3D tzw. ”3D Imager”. Odwiedzając muzeum, znajdziemy także konsolę Atari Jaguar, która miała swoją premierę Polsce w 1994 roku. Była to jednocześnie ostatnia z gier wyprodukowanych przez tę znaną firmę.

Sprzedaż konsoli była realizowana na podstawie porozumienia z firmą IBM i sprzedawano ją, podkreślając zastosowanie nowatorskiej 64-bitowej technologii. Do najbardziej znanych tytułów gier sprzedawanych dla tej konsoli, należały: Tempest, Wolfenstein 3D oraz Doom. W tę ostatnią można zagrać także w bydgoskim muzeum. Wraz z pojawieniem się na rynku konkurencyjnych, lecz znacznie lepiej opracowanych technologicznie produktów firm Sony: Play Station, Nintendo oraz Sega Saturn, popularność Jaguara znacznie spadła. Do końca lat dziewięćdziesiątych sprzedano zaledwie 250 000 egzemplarzy tej gry. Wspomniany konkurent Atari, firma Sega w 1990 roku wyprodukowała Game Gear - popularną, szczególnie na rynku japońskim konsolę, którą również możemy zobaczyć w Muzeum PreHisotria.

Muzeum współpracuje z innymi instytucjami, które mają swoją siedzibę na terenie miasta; Muzeum Bydgoszcz, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy, Domem Kultury Modraczek i Akademicką Przestrzenią Kulturalną WSG, co pozwala na regularne organizowanie wystaw. Wstęp do muzeum kosztuje 16 PLN, a w przypadku zakupu biletu dla grupy powyżej 10 osób, jedynie 12 PLN. Muzeum nie posiada stałych godzin otwarcia, a zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub email.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe