Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

1 czerwca wchodzą w życie 3 ważne zmiany dotycząca Prawa o Ruchu Drogowym. Będą one dotyczyć zarówno kierowców jak i pieszych.
Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

Autor: iStock, graf.: Policja

Ochrona pieszego na pasach, zakaz jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu i zrównanie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym – to trzy zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoba wchodząca na przejście dla pieszych będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko.

Limit prędkości

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu aut przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zakaz jazdy na zderzaku

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - samochodu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
Reklama Sprawdź jak to działa
Reklama Zobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Iwona Treść komentarza: Nareszcie coś z myślą o dzieciach ,by mogły miło spędzać czas ,kiedyś słynna Astoria i Kossaka miały otwarte baseny na swierzym powietrzu ,dziś bardzo tego brakuje ,więc kąpielisko w parku centralnym to super pomysł, najlepsza inwestycja w bydgoszczy Data dodania komentarza: 28.05.2026, 07:18 Źródło komentarza: W Bydgoszczy powstanie kąpielisko w Parku Centralnym. Budowa ruszy w 2026 roku Autor komentarza: Bydgoszczanin Treść komentarza: Super, z taką promką to ide kupić tempura! Data dodania komentarza: 21.05.2026, 15:23 Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dr Materac w Bydgoszczy! Odkryj sekret idealnego snu w nowym Comfy Park i odbierz rabaty do -35% Autor komentarza: Wojas Treść komentarza: W razie wojny to cel priorytetowy do zniszczenia Data dodania komentarza: 20.05.2026, 19:33 Źródło komentarza: Kujawsko-pomorskie: Jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w logistyce paliw. PERN uruchomił masowy front kolejowy Autor komentarza: Andrze Garlicki Treść komentarza: Od tego prezydenta nie przyjął bym nawet chusteczki do nosa. Data dodania komentarza: 19.05.2026, 14:43 Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla w sprawie apelu do Prezydenta o przyspieszenie procedury przyznawania Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Autor komentarza: <a href=“https://www.polecanekorepetycje.pl/“>kasia</a> Treść komentarza: Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!! Data dodania komentarza: 18.05.2026, 22:18 Źródło komentarza: Filharmonia Pomorska na walizkach. Rusza przeprowadzka przed remontem i rozbudową Autor komentarza: niki Treść komentarza: Nie, nie wraca Współczesna. Skoro nie będzie tam księgarni to pojawia się tylko stara nazwa. Data dodania komentarza: 12.05.2026, 19:17 Źródło komentarza: "Współczesna" wraca na Gdańską 5. Mózg Foundation otworzy w centrum Bydgoszczy nową przestrzeń kultury i spotkań
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama