Rypin: Seniorzy objęci teleopieką

  • 04.05.2021, 16:55
  • Źródło: PAP MediaRoom
Rypin: Seniorzy objęci teleopieką Fot. Plakat Teleopieka
Gmina Rypin przystąpiła do projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. W ramach projektu, seniorzy, szczególnie samotnie mieszkający, otrzymują bransoletki życia.

Jest to opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej, na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne. Bransoletki dają poczucie bezpieczeństwa i ratują w sytuacjach zagrożenia życia.  W ramach projektu, opieką zostanie objętych 3 tysiące osób w całym województwie kujawsko-pomorskim.

Realizatorem teleopieki na terenie gminy Rypin będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rypinie. Nabór do programu zostanie przeprowadzony w maju b.r. Szczegółowe informacje o naborze i warunkach uczestnictwa w programie, zostaną zamieszczone na stronie internetowej gminy Rypin, facebooku, tablicach ogłoszeń oraz przekazane sołtysom.

Obecnie z tego programu korzysta 210 osób w województwie kujawsko-pomorskim.  Urząd Marszałkowski w Toruniu informuje, że bransoletki już ratują życie seniorom i podaje przykłady ich działania.

Osiemdziesięcioletnia pani Halina jest jedną z osób objętych programem. Mieszka sama. We wrześniu poczuła się nagle bardzo źle i wcisnęła przycisk SOS na swojej bransoletce. Pracownik telecentrum operacyjnego przeprowadził z nią krótki fachowy wywiad, uzyskane informacje zestawił z danymi o zdrowiu pani Haliny, znajdującymi się w zasobach systemu – i natychmiast podjął decyzję o wezwaniu pogotowania ratunkowego. Z rozpoznaniem udaru mózgu pacjentkę odwieziono do szpitala. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej, skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu.

Z kolei pan Aleksander ma 85 lat. Trafił do programu z założeniem, że w razie zagrożenia nie zostanie sam. W październiku ubiegłego roku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i upadł. Centrum operacyjne otrzymało sygnał o upadku i bezzwłocznie podjęło próbę kontaktu. Ponieważ pan Aleksander nie odpowiadał, wezwano pogotowie powiadamiając jednocześnie opiekuna, który pojawił się z zapasowymi kluczami do mieszkania i wpuścił ratowników. Pacjent w dobrym stanie wrócił ze szpitala po kilku dniach.     
 
Projekt „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji na stronie: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Źródło: PAP MediaRoom

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe