Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Najnowsza wystawa online w bydgoskiej Galerii Wieży Ciśnień

Galeria Wieży Ciśnień – Muzeum Wodociągów serdecznie zaprasza na najnowszą wystawę online, prezentowaną w dawnym zbiorniku wieżowym przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Tym razem przedstawimy twórczość Kajetana Gizińskiego nawiązującą w przesłaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Najnowsza wystawa online w bydgoskiej Galerii Wieży Ciśnień
Kajetan Giziński, Nepsis, tusz na papierze, 35x50

Wystawa nosi tytuł „W drodze do…”, będzie to prezentacja grafik rysowanych tuszem na papierze, oraz zbiór ex librisów, czyli graficznych, ozdobnych znaków własnościowych danego egzemplarza książki, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki.

 

Artysta wskazuje, że przez przypadek natrafił na rozważania ojców pustyni, czyli pierwszych mnichów chrześcijańskich, którzy od końca III wieku prowadzili życie samotnie albo w niewielkich zgromadzeniach na pustyniach egipskich, a następnie w Syrii i Palestynie i stąd przyszedł pomysł na stworzenie cyklu grafik nawiązujących do nich zarówno tematyką, jak również nazewnictwem (np. praca pt. „Nepsis”). Artystę fascynuje pustynia, muzyka zespołów tworzących scenę Palm Desert (muzycy często koncertowali na pustyni), ale także duchowość ojców pustyni, która zachwyciła twórcę swoją niezachwianą prostotą i spójnością. Ogranicza się ona do niezbędnego minimum – przestrzegania uniwersalnych wartości oraz samodyscypliny. Udanie się na odosobnienie traktowane było przejściowo, jako czas formowania osobowości oraz walki o własną duszę. Na pustynię wychodził też sam Chrystus, by rozmówić się z Bogiem.

 

Rozważania ojców pustyni zachęciły Kajetana Gizińskiego do dalszych poszukiwań rysunkowych. Grafik chce, posługując się wyłącznie niemym obrazem, oddać nie tylko różnorodność terenu i pogody, ale także mądrość pustyni. Jedynymi środkami jakimi się posługuje w tym celu są modulacje natężenia światła i cienia, kształtów łagodnych i ostrych, materii gładkich i chropowatych. Przeciwieństwa mają ściśle określone znaczenie symboliczne. Światło toczy dynamiczną batalię z masami cienia, by później zmieszać się z czarną otchłanią i znów wyłonić z ciemności. Poszukuje sposobów na odwzorowanie dziesiątek struktur różnego rodzaju skał, szutru, piasku, czasem nawet wysuszonych traw i spękanej ziemi. Na jednej z prac przedstawiona jest grota, która symbolicznie daje schronienie przed palącym słońcem, ale jest też miejscem kuszenia. Trawy kojąco szeleszczą, ale i syczą niczym wąż. Nie ma tu prawdziwej kryjówki, bo nie można uciec przed samym sobą. Trzeba udać się w dalszą drogę…

 

Kajetan Giziński zgłębiając kolejne tajniki różnorodnych pasji zebrał całkiem sporą biblioteczkę. Z połączenia pasji do książek i grafiki warsztatowej zrodził się pomysł, by oznakować swoje zbiory właśnie exlibrisami i stąd powstała cała kolekcja drobnych, książkowych oznaczeń.

 

W obecnie panujących warunkach obostrzeń sanitarnych (zamknięcie instytucji kultury do 9 kwietnia 2021 r.), wystawa zostanie udostępniona w formie online na naszym kanale YouTube @MuzeumWodociągów, oraz na wydarzeniu na Facebooku Galerii Wieży Ciśnień @gwcbydgoszcz. W sobotę 27 marca 2021 r. o godzinie 18.00 w formie zdigitalizowanej odbędzie się wernisaż. W razie pytań zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 52 373 27 23, e-mail: [email protected] lub na naszych mediach społecznościowych.

 

Kajetan Giziński (ur. 1993), plastyk, krytyk sztuki, absolwent Ochrony Dóbr Kultury ze specjalnością krytyka artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2016-2020 asystent w Dziale Grafiki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Publikuje teksty z zakresu teorii sztuki i recenzje w toruńskim miesięczniku „Menażeria”. Od listopada 2018 r. do wygaśnięcia pisma w grudniu 2019 r. stały współpracownik ogólnopolskiego miesięcznika „Arteon”. Pasjonat literatury fantastycznej, grafiki warsztatowej, malarstwa abstrakcyjnego, kultury rosyjskiej, muzyki (psychedelic, stoner i post rock oraz ambient jazz).

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MelchiorTreść komentarza: Pań Burczyk wspolodpowiada za fatalna pozycję UKW w kraju Tak nisko jeszcze nie było Prof Mendlik to czysta karta.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 22:45Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: Doc.Treść komentarza: II runda była przeciw Burczykowi. Nikt go nie lubi.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 06:51Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: ObecnyTreść komentarza: Pan Redaktor umie dodawać?? 38+28=66, 66-2=64 czyli 1 głos przeszedł i 1 nieobecny. Dlatego wygrał. Prof Burczyk jest nielubiany /słusznie/ - głównie za swoje zarozumialstwo i tyle.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:47Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: W.W.Treść komentarza: Trzeba się czepiać bo ten portal był zawsze rzetelny i obiektywny, aż nagle pojawił się lewy dziwoląg i psuje renomę !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 08:43Źródło komentarza: Bydgoszcz w dobrych rękachAutor komentarza: MilenaTreść komentarza: co się czepiacie Redaktora przecież on opisuje Bydgoszcz w pigułce.Data dodania komentarza: 14.04.2024, 13:31Źródło komentarza: Bydgoszcz w dobrych rękachAutor komentarza: RenataTreść komentarza: Kiedy wreszcie doprowadzony będzie do porządku bulwar między mostem tramwajowym a Astorią, teraz tam jest błoto, błoto i jeszcze raz błoto. Gdzie są służby miasta, monitoring wcześniej wykonanych prac. Nie ma. Zrobione i na tym koniec. Skandal.Data dodania komentarza: 13.04.2024, 13:16Źródło komentarza: Nowe linie tramwajowe na Szwederowo oraz rozbudowa pętli w Myślęcinku
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama