NFZ: 117 dodatkowych wyjazdowych punktów pomoże w domach szczepić przeciw COVID-19

  • 18.02.2021, 20:48
  • Źródło: PAP
NFZ: 117 dodatkowych wyjazdowych punktów pomoże w domach szczepić przeciw COVID-19 fot.: PAP
Pacjenci, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień, tzw. pacjenci leżący, mogą być szczepieni przeciw COVID-19 także w domu. W kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień – podał NFZ.

"Wyjazdowe punkty szczepień są wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach" – powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

Punkty wyjazdowe – jak zaznaczyła - nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, ale wspierać ich pracę.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do tzw. pacjentów leżących. Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień w domu trzeba zadzwonić do swojej poradni POZ. NFZ podnosi, że lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie.

Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać warunki wymagane przez NFZ w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

(PAP) Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ mhr/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe