Nowy spektakl w bydgoskim teatrze. Ruszyły próby

  • 16.02.2021, 20:43
  • KB
Nowy spektakl w bydgoskim teatrze. Ruszyły próby Maszyna Próba Teatr Polski
W poniedziałek ruszyły próby do spektaklu „Maszyna ” w reż. Jagody Szelc. Premiera spektaklu, który jest debiutem reżyserki i scenarzystki filmowej w teatrze, zaplanowana jest na kwiecień 2021 roku.

Spektakl „Maszyna” oparty został na autorskim pomyśle reżyserki Jagody Szelc i Magdy Keil, która odpowiedzialna będzie za dramaturgię.

 

Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie. Można się nią zachwycać. Można nie zwracać uwagi na jej działanie. Można się nią upajać. Słychać ją, jak gra. Wiec czemu bez przerwy wsłuchujesz się w nią z otwartymi ustami? – opisuje reżyserka.

 

Do pracy nad spektaklem zaproszeni zostali aktorzy TPB w składzie:  Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski. Wśród twórców spektaklu znaleźli się także: Przemysław Brynkiewicz (reżyseria świateł), Natalia Giza (scenografia), Maja Skrzypek (kostiumy),  Teoniki Rożynek (muzyka).

 

Premiera spektaklu „Maszyna” planowana jest na kwiecień. 

 

Warto nadmienić, że bydgoska produkcja będzie debiutem teatralnym Jagody Szelc, która do tej pory znana była przede wszystkim z filmu.

 

Jagoda Szelc ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Zanim stanęła na planie debiutanckiego filmu "Wieża. Jasny dzień" (2017), zrealizowała aż 10 krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych. Jej filmy były pokazywane na wielu festiwalach, m.in.: MFF w Karlowych Warach, Hot Docs, Cannes Court Métrage, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival.

 

Film „Taki pejzaż” zdobył główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage 2013. Za film „Wieża. Jasny dzień” otrzymała nagrody za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz na FPFF w Gdyni 2017. Produkcja znalazła się też w prestiżowej sekcji Forum MFF w Berlinie 2018.  W 2018 roku,  Jagoda Szelc została laureatką Paszportu „Polityki” w kategorii film. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film „Monument”, za który otrzymała Nagrodę Specjalną na FPFF w Gdyni.

 

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe