Ponad 69 900 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie kujawsko-pomorskim

  • 13.01.2021, 15:10
  • KB
Ponad 69 900 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie… KWP Bydgoszcz
Ponad 69 900 zgłoszeń nanieśli mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypomnijmy KMZB w woj. kujawsko-pomorskim funkcjonuje od 9 września 2016 roku i jak widać cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to internetowa aplikacja, która pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojących go zjawiskach, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców, wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Każdy może zgłosić na interaktywnej mapie miejsce, wybierając je z katalogu zagrożeń, które uznaje za najbardziej zagrożone czy najbardziej uciążliwe w danym miejscu jako nieakceptowalne społecznie zjawisko.

Rolą użytkownika jest wskazanie zagrożenia oraz obszaru jego występowania, natomiast Policji bieżąca weryfikacja prawdziwości przekazanej w ten sposób informacji i w zależności od ustaleń, podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania występującego problemu. Aplikacja ta ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszkańcy dotychczas wskazali 69 994 takie punkty, które uważają za zagrożone. Ponad połowa z nich - 37 522 (54%), została potwierdzona i wyeliminowana przez kujawsko-pomorską Policję.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło :

  • parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych (17 204 zgłoszenia),
  • przekraczania dozwolonej prędkości (17 029 zgłoszeń),
  • spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (13 226 zgłoszeń),
  • niewłaściwej infrastruktury drogowej (3 687 zgłoszeń),
  • używania środków odurzających (2 867 zgłoszeń),
  • grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (2 443 zgłoszenia).

W minionym 2020 roku kujawsko-pomorscy policjanci odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 15 146 zgłoszeń, z czego 6 270 zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy i wyeliminowanych. 506 zgłoszeń wskazanych na mapie zostało zakwalifikowanych jako żart lub pomyłka, a 481 zostało potwierdzonych i przekazanych do  innych instytucji.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numerów alarmowych wobec czego nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112.

Autor: kom. Joanna Jakubas

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe