Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało kolejną stratę wojenną

  • 14.12.2020, 17:09
  • KB
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy odzyskało kolejną stratę wojenną Wisła pod Grudziądzem Leona Wyczółkowskiego; fot.: Tomasz Koss
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odzyskało kolejną stratę wojenną. Do zbiorów wraca praca graficzna patrona muzeum "Wisła pod Grudziądzem".

Do niebywałego wydarzenia doszło w środę 9 grudnia w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Do zbiorów powróciła praca uznana za spaloną w 1945 r. w Dębowie.  Wisła pod Grudziądzem autorstwa Leona Wyczółkowskiego – bo o niej mowa - wykonana została w technice graficznej kredką litograficzną i tuszem. Nadal oprawiona jest w przedwojenne passe-partout i posiada oryginalne zaplecki.

Praca przekazana została przez wnuczkę Jakuba Hechlińskiego – znanego w okresie międzywojennym Bydgoszczanina, który prowadził Fabrykę Mebli i Zakład Architektury Wewnętrznej, specjalizujący się w produkcji mebli i aranżacji wnętrz dużych firm oraz jej męża. W kamienicy, w której funkcjonował wyżej wspomniany zakład, we wrześniu 1939 r. Muzeum zdeponowało część dzieł Leona Wyczółkowskiego i Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, celem zabezpieczenia ich przed grabieżą i zniszczeniem. 

Przekazana praca, zgodnie z zachowaną dokumentacją,  w 1943 r., na mocy nakazu Walthera  Ernsta - nadburmistrza Bydgoszczy, podlegała dyslokacji i została ulokowana w dworze w Dębowie.

Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że nie wszystkie obiekty, uznane za spalone uległy zniszczeniu. Daje to nadzieję, iż nie jest to ostatni obiekt, który wraca do bydgoskiej kolekcji muzealnej.

Dyrektor i pracownicy Muzeum pozostają niezmiernie wdzięczni za poczyniony przekaz. Postawa Przekazujących zasługuje na uznanie i podkreślenie jak istotna jest świadomość własnej historii i dziedzictwa kulturowego miasta.

Mamy nadzieję, iż to wydarzenie zwiększy świadomość lokalnej społeczności na temat bydgoskich strat wojennych i przyczyni się do analizy domowych kolekcji w kontekście dziedzictwa utraconego.

Wszystkich zainteresowanych tematem bydgoskich, muzealnych strat wojennych zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.stratywojenne.muzeum.bydgoszcz.pl.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe