Toruń: Na pomoc przedsiębiorcom

  • 26.11.2020, 17:03
  • Źródło: Toruń
Toruń: Na pomoc przedsiębiorcom fot.: Małgorzata Litwin
Gmina Miasta Toruń, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnych przedsiębiorców, wprowadziła rozwiązania, które mają pomóc przedstawicielom tych branż, które ze względu na pandemię COVID-19 mogą funkcjonować w znacznie ograniczonym trybie.

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta Torunia, radni przegłosowali projekt uchwały zmieniającą wysokość czynszów od najemców lokali gminnych. Uchwała zakłada obniżenie czynszu gminnych lokali użytkowych w wysokości 90% stawki za każdy miesiąc najmu, z zastrzeżeniem, że w budynkach, gdzie istnieją wspólnoty mieszkaniowe, obniżka nie będzie niższa od sumy zaliczek na koszty eksploatacyjne i fundusz remontowy obciążający Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku zaprzestali powadzenie działalności gospodarczej lub istotnie ograniczyli jej zakres w wynajmowanym lokalu. Wykazać będą musieli przy tym, że odnotowali spadek wynoszący nie mniej niż 40% przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku 2019.

Tę samą obniżką objęto organizacje pozarządowe niedziałające w celu osiągnięcia zysku, jeśli ich działalność na mocy obowiązujących przepisów zostanie zakazana lub ograniczona.

Najemcy, którzy będą ubiegać się o tę formę pomocy, nie mogą zalegać z zapłatą zobowiązań wymaganych wobec ZGM-u na koniec miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Za zaległość nie uznawane będzie rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu jej płatności.

Rozszerzono także formy pomocy oferowane w ramach pakietu „Toruń dla przedsiębiorców”. Toruńscy przedsiębiorcy dotknięci skutkami ekonomicznymi pandemii mogą do 31 grudnia 2020 r. skorzystać w uproszczonej procedurze z odroczenia terminu płatności zaległych, bieżących lub przyszłych rat i rozłożenia na raty w zakresie zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o rozszerzonym pakiecie.

Warunkiem udzielenia ulgi jest wykazanie, że u wnioskodawcy (podatnika) nastąpił spadek obrotów z powodu COVID-19 o co najmniej 25 % w dowolnym miesiącu przypadającym po dniu 31 stycznia 2020 r., w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Z szeregu ulg mogą skorzystać także przedsiębiorczy z branży gastronomicznej. Wszystkie dostępne gminne instrumenty pomocowe zostały uruchomione, aby im pomóc:

- Od 25 marca br. miasto stworzyło możliwość umorzenia czynszów najemcom miejskich lokali użytkowych.
- Wprowadzono ulgę „na start" - 50% obniżki czynszu po okresie pierwszego zamrożenia gospodarki.
- Od maja przez 3 miesiące obowiązywały obniżki za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne.
- Dzięki zapisom Tarczy antykryzysowej wprowadzono trzymiesięczne zwolnienie z podatku od nieruchomości dla tych przedsiębiorców, którzy w I półroczu, w ciągu dwóch kolejnych miesięcy, utracili 50% przychodów w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, zarówno wiosną, jak i obecnie umożliwiło zawieszenie odbioru nieczystości, co skutkowało odstąpieniem od opłat z tego tytułu.

 PAP MediaRoom

Źródło: Toruń

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe