NFZ: Postępowanie wyjaśniające ws. poznańskiego szpitala zakaźnego wszczęte przed emisją programu TVN

  • 17.11.2020, 14:23
  • Źródło: PAP
NFZ: Postępowanie wyjaśniające ws. poznańskiego szpitala zakaźnego wszczęte przed emisją programu TVN fot. ilustracyjna
Wielkopolski oddział NFZ wszczął postępowanie ws. rzekomych nieprawidłowości w poznańskim szpitalu im. J. Strusia jeszcze przed poniedziałkową emisją materiału Uwaga stacji TVN. W programie opisano sytuację części przebywających w placówce pacjentów.

Wielkopolski oddział NFZ wszczął postępowanie ws. rzekomych nieprawidłowości w poznańskim szpitalu im. J. Strusia jeszcze przed poniedziałkową emisją materiału Uwaga stacji TVN. W programie opisano sytuację części przebywających w placówce pacjentów.

W materiale stacji TVN jeden z pacjentów szpitala miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, który jest główną placówką w regionie zajmującą się chorymi na COVID-19, wskazał, że na jego oddziale w porze nocnej nie ma personelu medycznego i nikt nie opiekuje się osobami wzywającymi pomocy. W materiale pokazano m.in. starszego mężczyznę, który skulony leżał na szpitalnej podłodze. Kolejny z pacjentów podkreślał, że pomimo złego stanu zdrowia przez dziewięć dni nie był poddany dializie.

Rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału NFZ Marta Żbikowska-Cieśla powiedziała we wtorek PAP, że Fundusz wszczął postępowanie wyjaśniające ws. ewentualnych nieprawidłowości po otrzymaniu w tej sprawie pierwszych informacji, jeszcze przed emisją poniedziałkowego materiału stacji TVN.

"Natychmiast wystąpiliśmy do szpitala o wyjaśnienie tej sprawy. Otrzymaliśmy pismo, które było dość ogólne, dlatego nadal wzywamy szpital do złożenia wyjaśnień dotyczących konkretnych zarzutów" – zaznaczyła.

Dodała, że według wyjaśnień dyrekcji szpitala personel monitoruje sale chorych. "To nie jest tak, że pacjenci są pozostawieni bez pomocy. Ale sprawa jest do wyjaśnienia. To nie jest satysfakcjonująca odpowiedź" – powiedziała.

Wskazała, że placówka zostanie skontrolowana przez Wydział Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wspieranego przez wydział kontroli wielkopolskiego NFZ.

"Wezwaliśmy szpital do większego nadzoru nad pacjentami i po naszych interwencjach dotyczących +przetrzymywania pacjentów+ i sprawdzenia długości pobytu oraz wskazań do hospitalizacji szpital wypisał kilkunastu pacjentów do domów" – powiedziała.

W materiale TVN jeden z pacjentów powiedział, że mimo braku objawów testy na obecność koronawirusa wskazywały, że jest zakażony. W programie podniesiono, że może to wynikać z faktu przebywania kilku pacjentów, chorych i już wyleczonych, w jednej sali i wysokiej czułości testów typu PCR. Po zastosowaniu wobec pacjenta mniej czułego testu antygenowego został on wypisany do domu jako osoba zdrowa.

Żbikowska-Cieśla zwróciła uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy uznają, iż pacjent, który przebył 14-dniową izolację i w ciągu ostatnich trzech dni nie miał objawów COVID-19 jest uznawany za osobę zdrową. "To są przepisy ogólnokrajowe funkcjonujące od początku listopada" – powiedziała.

Kontrolę szpitala im. J. Strusia zapowiedział w czasie wtorkowej sesji rady miasta prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ mhr/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe