Szpital tymczasowy w Ciechocinku zacznie działać na początku grudnia

  • 12.11.2020, 16:14
  • Źródło: PAP
Szpital tymczasowy w Ciechocinku zacznie działać na początku grudnia fot. ilustracyjna
Szpital tymczasowy w Ciechocinku, powstający na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, zostanie oddany do użytku w pierwszej dekadzie grudnia. Docelowo będzie w nim 250 miejsc – poinformował w czwartek wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda zaznaczył, że szpital tymczasowy będzie działał pod patronatem 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Bogdanowicz podkreślił, że o wyborze lokalizacji szpitala tymczasowego zdecydowało centralne położenie Ciechocinka w regionie i spodziewana dostępność kadry medycznej zamkniętych uzdrowisk. Dodał, że z inwestycji zrealizowanych w szpitalu wojskowym, zwłaszcza z instalacji tlenowych, będzie można korzystać również w przyszłości.

Bogdanowicz podał, że w szpitalu tymczasowym będzie 150 miejsc tlenowych i 60 miejsc respiratorowych.

"Obecnie prace adaptacyjne w szpitalu koncentrują się w przyszłej sali respiratorowej, która powstaje w dotychczasowej stołówce o powierzchni 620 m kw. Na terenie szpitala zostanie zainstalowany 11-tonowy zbiornik tlenowy i dwa zbiorniki 2-tonowe, które będą służyły w razie awarii. W szpitalu będzie 80 łóżek z pełnym zaopatrzeniem tlenowym, zasilanych z magistrali tlenowej" – powiedział pełnomocnik wojewody ds. budowy szpitala tymczasowego Jerzy Kowalik.

Pełnomocnik zaznaczył, że szpital otrzymał z Agencji Rezerw Materiałowych pierwszą partię środków ochrony. Czeka na dostawy respiratorów, kardiomonitorów i innych urządzeń.

Wojewoda poinformował również o uruchomieniu strony internetowej www.kujawskopomorskiszpital.pl, za której pośrednictwem mogą się zgłaszać chętni do pracy w szpitalu tymczasowym.

W województwie kujawsko-pomorskim ostatniej doby stwierdzono 1083 nowe przypadki zakażeń koronawirusem.

"Przez ostatnie cztery doby nastąpiła pewna stabilizacja na poziomie około 1 tys. zakażeń, a przez poprzednie kilka-kilkanaście dni był to około 2 tys., czyli bardzo dużo. Te efekt wprowadzonych obostrzeń, ale też odpowiedzialnego podejścia społeczeństwa. W szpitalach w tej chwili jest 1027 osób z pozytywnymi wynikami badań na obecność koronawirusa na 2144 przygotowane miejsca w wyniku uzgodnień ze szpitalami. Nie oznacza to, że z dnia na dzień do szpitali może trafić tysiąc pacjentów. Te miejsca będą udostępniane przez szpitale sukcesywnie w razie potrzeby" – zaznaczył wojewoda.

Podał też, że w regionie jest 17 karetek wymazowych. Działa 38 punktów drive-thru.

(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ joz/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe