Bydgoszcz Jazz Festival 2020 – jakie polskie i zagraniczne gwiazdy wystąpią?

  • 30.10.2020, 12:20
  • KB
Bydgoszcz Jazz Festival 2020 – jakie polskie i zagraniczne gwiazdy wystąpią? Bydgoszcz Jazz Festival 2020
18. Bydgoszcz Jazz Festival jest na półmetku, przed nami jednak jeszcze 2 dni koncertów polskich i światowych gwiazd muzyki jazzowej.

1 listopada melomani będą mogli uczestniczyć w Zaduszkach Jazzowych, podczas których wystąpi Zbigniew Namysłowski Quintet oraz Hanna Banaszak. 3 dni później podczas festiwalu w Bydgoszczy koncerty dadzą gwiazdy światowego formatu: Mino Cinelu & Nils Petter Molvaer, a następnie Lucy Woodweard Quartet.

Zaduszki Jazzowe zaplanowane w ramach bydgoskiego święta jazzu odbędą się 1 listopada (niedziela) o godz. 19 w Kinoteatrze ADRIA. Ten dzień poświęcony będzie polskiej muzyce jazzowej. W pierwszej części koncertu pt. Polish Jazz wystąpi Zbigniew Namysłowski Quintet, gdzie na saksofonie gra Zbigniew Namysłowski - jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych. Towarzyszyć mu będą Jacek Namysłowski na puzonie, Sławomir Jaskułke na fortepianie, Andrzej Święs na basie oraz Patryk Dobosz na bębnach. Tego samego wieczoru zobaczymy też występ Hanny Banaszak, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Artystka jest jedną z najwybitniejszych wokalistek wykonujących jazz w Polsce, a jej piosenki znane są szerokiej publiczności (nie tylko jazzowej). Ta część koncertu zatytułowana jest Polskie Ikony Jazzu.

Ostatni dzień festiwalu jazzowego w Bydgoszczy odbędzie się pod hasłem Światowe Koncerty Gwiazd. Bydgoski festiwal przeniesie się na ten czas - 4 listopada (środa) - do Filharmonii Pomorskiej. Koncert rozpocznie się o godz. 19 projektem Mino Cinelu & Nils Petter Molvaer. Francuski muzyk jazzowy Mino Cinelu, dwukrotny zdobywca nagrody Grammy, zagra na instrumentach perkusyjnych. Na trąbce towarzyszyć mu będzie Norweg, Nils Petter Molvaer, który uważany jest za jednego z prekursorów nu jazzu. Finałowy koncert należeć będzie do Lucy Woodward Quartet. Angielsko-amerykańska wokalistka i autorka tekstów piosenek ma na koncie znaczące sukcesy w muzyce pop, w tym własny hit „Dumb Girls” czy wokale m.in. dla Roda Stewarta, Celine Dion i Barbry Streisand. W ostatnich latach piosenkarka zajęła się jednak muzyką jazzową, wydając albumy w legendarnej jazzowej wytwórni Verve, a także Snarky Puppy, GroundUP Music.

Bydgoszcz Jazz Festival to marka mocno rozpoznawalna także poza regionem. Wydarzenie za każdym razem przyciąga do Bydgoszczy miłośników jazzu z całego kraju. Po raz pierwszy bydgoski festiwal odbył się w 2003 r., jednak swoje korzenie ma jeszcze w latach 70-tych, kiedy to wystartowała kultowa Pomorska Jesień Jazzowa (w 1975 r.). Od 2007 r. za organizację festiwalu w Bydgoszczy odpowiada Stowarzyszenie Jazzowe Eljazz. Podczas kolejnych edycji festiwalu wystąpiło wiele znamienitych artystów i zespołów jazzowych z Polski i z całego świata. W tym roku Bydgoszcz Jazz Festival to 4 dni koncertów, które odbywają się na przełomie września i października. Festiwalowa publiczność wysłuchała już koncertów: Eljazz Big - Band, Orkiestra Symfoników Bydgoskich, Piotr Shmidt Electric Band oraz Eljazz Quintet. Opis przebiegu koncertów - w tym informacje o wyniku bitwy jazzowej między Katowicami a Bydgoszczą - można przeczytać w tym artykule.

Bilety na listopadowe koncerty:

01.11.2020 Zaduszki Jazzowe, Polskie Ikony Jazzu: Zbigniew Namysłowski Quintet, Hanna Banaszak (Kinoteatr ADRIA) - 60 zł

04.11.2020 Światowe Koncerty Gwiazd: Mino Cinelu & Nils Petter Molvaer, Lucy Woodweard Quartet (Filharmonia Pomorska) - 68 zł i 85 zł

Bilety na poszczególne koncerty kupić można na stronie www.eljazz.sklep.pl, w siedzibie Stowarzyszenia Jazzowego Eljazz lub w Filharmonii Pomorskiej (tylko na koncert 4 listopada).

Materiał informacyjny.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe