Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prof. Radziwon: Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

Coraz więcej osób w Polsce, które przechorowały COVID-19, oddaje w ostatnich dniach osocze, by pomoc innym chorym – ocenia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.
  • Źródło: PAP
Prof. Radziwon: Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

Autor: fot. ilustracyjna

Od początku pandemii w Polsce było około trzech tysięcy takich donacji.

"Zdecydowanie więcej jest pobieranych donacji, ale ich zużycie tak gwałtownie wzrosło, że te ilości nie wystarczają" – powiedział PAP prof. Radziwon.

Dodał, że lekarze coraz chętniej stosują terapią osoczem tam, gdzie jest ona wskazana i możliwa. Nie u wszystkich chorych na COVID-19 można ją zastosować. Dodał, że szczegółowo zajmują się tym lekarze.

RCKiK w Białymstoku jest ośrodkiem koordynującym oznaczanie przeciwciał w osoczu od ozdrowieńców z COVID-19 na szczeblu ogólnopolskim. Tam oznaczane są wszystkie próbki osocza z całego kraju.

Prof. Radziwon poinformował, że w ostatnim tygodniu w całej Polsce – wg danych szacunkowych – około tysiąca osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, oddało osocze. Do 18 października było ich około dwóch tysięcy osób, obecnie jest około trzech tysięcy.

Centra krwiodawstwa cały czas apelowały i apelują o oddawanie osocza.

W osoczu (składniku krwi) pobranym od osób, które przechorowały COVID-19 i wyzdrowiały, oznaczane są przeciwciała przeciwko tej chorobie i jeśli jest ich odpowiednia ilość, można je podać innemu choremu, aby pomóc w terapii przede wszystkim wtedy, gdy choroba ma poważny przebieg.

Trzy tysiące donacji nie oznacza, że pomoc dostały trzy tysiące osób. Jak tłumaczył prof. Radziwon, czasem jednej osobie podaje się więcej niż jedną jednostkę osocza, a w trakcie jednej procedury oddania osocza można pobrać więcej niż jedną jego jednostkę.

W ostatnim tygodniu w RCKiK w Białymstoku osocze oddało 20 osób, w ostatni poniedziałek 6, a umówionych na oddanie było kolejnych 11 osób – poinformował prof. Radziwon.

"Fajnie, że te osoby się zgłaszają i chcą podzielić się osoczem. No niestety nie wszyscy mogą i to jest cały czas nasz problem" – dodał dyrektor RCKiK.

Już wcześniej krwiodawcy informowali, że osoby zaineresowane oddaniem osocza są proszone o kontakt telefoniczny, by omówić wszystkie szczegółowe kwestie z tym związane.

Prof. Radziwon informował, że na podstawie prowadzonych oznaczeń osocza widać, że nie u wszystkich ozdrowieńców wytwarzają się przeciwciała lub wytwarza się ich mało. Informował, że do podania chorym nadaje się ok. 60 proc. pobranego osocza.

(PAP)

Autor: Izabela Próchnicka

kow/ joz/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna NTreść komentarza: Zapraszamy! :) https://www.facebook.com/events/1908209626739337Data dodania komentarza: 8.12.2025, 17:26Źródło komentarza: Świąteczny Dzień Rodziny z ChSD Bydgoszcz - wspólne popołudnie dla całych rodzin [PATRONAT]Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Wrzućcie go na wykrywacz kłamstwData dodania komentarza: 3.12.2025, 20:41Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: LudekTreść komentarza: Szkoda, że taka osobowość jak Krzysztof i prowadzona przez niego działalność nie jest wpierana przez władze lokalne. A wręcz celowe utrudnianie i rzucanie kłód pod nogi. Bardzo przykre. Znam Krzysztofa i wiem że nikogo w potrzebie nie zostawi. Skąd taka wrogość lokalna wobec niego nie wiem.Data dodania komentarza: 2.12.2025, 20:43Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: SUPER POSTAWA!! Pewnie reszta stała i nagrywała zamiast pomóć!Data dodania komentarza: 1.12.2025, 17:53Źródło komentarza: Komendant OSP uratował mężczyznę z płonącej altany w BydgoszczyAutor komentarza: MalikTreść komentarza: WSG i XYZ zawsze górą !Data dodania komentarza: 1.12.2025, 13:28Źródło komentarza: Bydgoscy wojownicy walczyli w Sambo i JudoAutor komentarza: KarolTreść komentarza: BrawoData dodania komentarza: 1.12.2025, 13:16Źródło komentarza: Bydgoscy wojownicy walczyli w Sambo i Judo
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama