Nagroda MUSEJON dla Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

  • 18.09.2020, 17:10
  • KB
Nagroda MUSEJON dla Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Muzeum Okręgowe Statuetka Musejon
18 września Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego odebrało nagrodę w konkursie MUSEJON - Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku - organizowanym przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Nagrodę kategorii Edukacja i Regionalizm przyznano przestrzeni edukacyjnej „Zabawy ze sztuką”, która ulokowana jest w Centrum Edukacji Muzealnej na Wyspie Młyńskiej.

Nagrodzona przestrzeń edukacyjna „Zabawy ze sztuką” stanowi próbę przybliżenia podstawowych zagadnień z zakresu teorii i historii sztuki, które wydają się być kluczowe i szczególnie pomocne we właściwej ocenie i interpretacji owoców twórczości artystycznej. Na przykładzie reprodukcji wielu znanych i cenionych arcydzieł światowej i europejskiej sztuki, przy użyciu licznych interaktywnych urządzeń, wyjaśniamy i omawiamy takie pojęcia jak m.in.: perspektywa, kompozycja, światłocień, barwa, ekspresja, czy też abstrakcja – mówi dr Mateusz Soliński z MOB, autor przestrzeni.

Przestrzeń edukacyjna stanowi również okazję do postawienia sobie przez zwiedzających najbardziej fundamentalnych pytań: Czym jest sztuka? Jakie są jej funkcje? Czy sztuka może pomóc zrozumieć otaczający nas świat? Jak interpretować dzieła nieprzedstawiające (abstrakcyjne)?

Celem pierwszej edycji konkursu MUSEJON było wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej
i regionalnej.

Konkurs obejmował trzy kategorie: wystawa, działalność naukowa i wydawnicza oraz edukacja i regionalizm. W każdej kategorii przyznane zostały: nagroda oraz dwa wyróżnienia.

W kategorii Edukacja i Regionalizm, w której zwyciężyło Muzeum,  nagrodę przyznawano za działania o charakterze edukacyjnym, których celem jest praca na rzecz społeczności, podnosząca jej kompetencje w zakresie historii, sztuki oraz szeroko rozumianej kultury, a także działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu kujawsko-pomorskiego.

Wręczenie nagród odbyło się na uroczystej gali w Pałacu w Lubostroniu. Zwycięzcy otrzymali statuetki Musejon, zaprojektowane i wykonane przez Sebastiana Mikołajczaka – toruńskiego artystę, stypendystę marszałka województwa.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe