Karany... Może nie taki zły..? Akcja szycia maseczek ZK w Koronowie [FOTO]

  • 17.06.2020, 10:46
  • KB
Karany... Może nie taki zły..? Akcja szycia maseczek ZK w Koronowie [FOTO] Materiały prasowe
Skazani z Zakładu Karnego w Koronowie po raz kolejny angażują się w działalność prospołeczną -tym razem1400 sztuk uszytychprzez nichmaseczekochronnychtrafiłodo Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy oraz Urzędu Miejskiego w Lipnie.

#ResortSprawiedliwościPomagaPomimo, iż od dnia 30 maja br. wszedł w życie kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią  koronawirusa,  produkcja  maseczek  ochronnych za  więziennymi  murami nie  zwalnia.Służba  Więzienna  w  ramach  akcji   sygnowanej   hasztagiem   #ResortSprawiedliwościPomaga  nie zaprzestała szycia   i   gromadzenia -do   centralnego   wydania -środków  ochrony  twarzy.  

 

Wielu kierowników placówek medycznych, pomocowych i opiekuńczych przezornie zabezpiecza swoich podopiecznych,  jaki pracowników, obawiając się potencjalnego wzrostu zachorowań w okresie jesiennym,  jednocześnie  korzystając  z  pomocy oferowanej  przez formację  podległą  Ministrowi Sprawiedliwości.Łącznie, Zakład Karny w Koronowie wydał instytucjom już niespełna 2500 szt.maseczek. Pozostałe -oczekują na potrzebujących.#zarażamydobrem27.05.2020  r.  przedstawiciele  koronowskiej  jednostki udali się d oLipna  (woj.  kujawsko-pomorskie), gdzie na ręce wójta gminy przekazali środki ochrony twarzy w ilości 1000 sztuk. Dzisiaj–16 czerwca, ponownie  odwiedzili  Lipno, tym razem przekazując maseczki ochronne w ilości 1000 szt. na ręce burmistrza. Jutro, funkcjonariusze udadzą się do Bydgoszczy, by przekazać maseczki w ilości 400 szt. do Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych.Będą służyć kadrze pedagogicznej oraz podopiecznym. Karany...może nie taki zły...?

 

Zadaniem kadry penitencjarnej jest spowodowanie, aby długotrwała izolacjawięziennanie pociągała za sobą negatywnych następstw w funkcjonowaniu człowieka i w konsekwencji nie doprowadziła do nieodpowiedniej readaptacji społecznej. Stąd szeroka oferta programów resocjalizacji realizowanych w obrębie Zakładu Karnego w Koronowie oraz jednostkach podległych. „Są to programy autorskie, tworzone w odpowiedzi na problemy skazanych, stanowiące bariery ich efektywnej resocjalizacji.

Do takich problemów zaliczyć należy przede wszystkim: zerwane lub zaburzone więzi z rodziną, niski poziom wykształcenia,  brak  kwalifikacji  i doświadczenia zawodowego, deficyt umiejętności społecznych, bierność i bezradność w realizacji spraw życia codziennego, skłonność do uzależnień, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacjach trudnych, nieumiejętność budowania  pozytywnych  relacji  w otoczeniu  społecznym,  a z  drugiej  strony  niechęć społeczeństwa  i  stygmatyzacja  osób karanych w środowisku społecznym”–wyjaśnia kpt. Karolina Kozłowska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie.

 

Dzięki   dobrowolnemu  uczestnictwu  osadzonych  w  programach  resocjalizacji,  których  efektem finalnym jest bezinteresowne uszycie  maseczki  ochronnej  dla  drugiego  człowieka,  promowanoaktywny sposób spędzania czasu wolnego, a także wdrożono oddziaływania kształtujące umiejętności i kompetencje społeczne. ”Z całą pewnością można stwierdzić, że włączanie więźniów w działania prospołeczne sprzyja przełamywaniu stereotypowych wyobrażeń społeczeństwa o osobach skazanych, jednocześnie kształtuje też pozytywny osąd, dotyczący  samych zakładów karnych jako jednostek  resocjalizacyjnych.  I  co  najważniejsze,  widoczne  są  efektyoddziaływania  na osadzonych,   w postaci  dostrzegalnej  zmiany  sposobu  myślenia  ich  samych  o  sobie iwłasnych priorytetach życiowych”–puentuje kpt. Kozłowska.

Tekst: kpt. Karolina Kozłowska–rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie

KB

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe