5 korzyści ze współpracy z agencją pracy tymczasowej

  • 29.04.2020, 21:00
  • KB
5 korzyści ze współpracy z agencją pracy tymczasowej 5 korzyści ze współpracy z agencją pracy tymczasowej
Idea pracy tymczasowej jest ogólnie znana. Bezpośrednim pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej.

Agencja zatrudnia pracownika w celu świadczenia pracy na rzecz swojego klienta, zwanego pracodawcą-użytkownikiem. Takie rozwiązanie praktykuje się na świecie od ponad siedmiu dekad, a jego pomysłodawcami byli dwaj, amerykańscy mecenasi, którzy, jako pracodawcy w kancelarii adwokackiej znaleźli się w kłopotach kadrowych. Trafili bowiem na trudności z krótkoterminowym znalezieniem kompetentnej osoby w zastępstwie ich sekretarki, która zachorowała. Bezowocne poszukiwania odpowiedniej kandydatki zainspirowały wspólników do zainicjowania modelu tymczasowego „użyczania” własnych pracowników innym pracodawcom, co doprowadziło do założenia w 1948 roku pierwszej w historii agencji pracy tymczasowej.

Pracownik etatowy czy tymczasowy?

Przedsiębiorcy doświadczeni we współpracy z agencjami pracy tymczasowej, odpowiadając na powyższe pytanie, wskazują najczęściej na zalety pracy tymczasowej. Według nich model pracy tymczasowej niesie za sobą przede wszystkim udogodnienia w sferze planowania zasobów i kosztów kadrowych. Wspomniane zalety można ująć w pięciu punktach.

1.  Przewidywalne koszty

Przedsiębiorca korzystający z usług agencji pracy tymczasowej, płaci wyłącznie za czas, w którym pracownik agencji faktycznie pracuje. Oznacza to, że pracodawca-użytkownik nie ponosi jakichkolwiek kosztów pracowniczych podczas trwania pozaplanowych przestojów w działalności zakładu oraz podczas choroby lub urlopu pracownika. W systemie pracy tymczasowej podmiotem wypłacającym wynagrodzenie pracownikowi jest agencja i ona też ponosi wszelkie koszty pracownicze (m. in. odprowadza składki do ZUS). Ponadto pracodawca-użytkownik posiada prawo do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na rzecz pracowników tymczasowych (np.: szkolenia, imprezy integracyjne, drobne upominki motywacyjne), co znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych. 

2. Elastyczność

Elastyczność i koszty zajmują na przemian najwyższe miejsce wśród wymienianych przez przedsiębiorców zalet pracy tymczasowej. Każda firma przeżywa w okresie swojej działalności lepsze i gorsze czasy, co skutkuje zmiennym zapotrzebowaniem kadrowym. Elastyczność przejawia się w możliwości dostosowania ilości personelu do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Agencja pracy tymczasowej pozwala na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników w czasie podwyższonego popytu na produkty firmy. Również wyższa absencja pracowników w okresach urlopowych lub wzmożonych zachorowań pozwala się zniwelować poprzez tymczasowe zastąpienie braków kadrowych pracownikami agencji.

3.  Niższe nakłady administracyjne

W praktyce oznacza to znaczne odciążenie działu personalnego przedsiębiorstwa użytkownika, ponieważ ustawowe obowiązki kadrowe przejmuje agencja pracy. Oprócz wywiązywania się z zobowiązań wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego, to agencja jest także zobligowana do przestrzegania okresów wypowiedzenia lub do wypłacania odpraw zgodnie z kodeksem pracy.

Również proces rekrutacyjny staje się dla firmy użytkownika niezwykle prosty. Rekrutacja opiera się głównie na zleceniu agencji „dostarczenia” kadry pracowniczej o odpowiednich kwalifikacjach, w danej ilości, w zadanym terminie i na określony czas. Przedsiębiorcy szczególnie dostrzegają korzyści ze współpracy z agencją pracy tymczasowej, gdy z powodu braku rąk do pracy na rodzimym rynku zmuszeni są do pozyskiwania pracowników zagranicą. Są nimi zwykle pracownicy z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. W takich przypadkach agencja pracy tymczasowej wyręcza swojego klienta w znalezieniu odpowiedniego kandydata oraz bierze na siebie wszelkie formalności niezbędne do legalizacji pobytu i pracy cudzoziemca w Polsce.

4. Redukcja ryzyka

Nawet najbardziej zaawansowane zabiegi rekrutacyjne nie wyeliminują w pełni ryzyka zatrudnienia na etacie pracownika, który okaże się niewłaściwym wyborem. Wtedy jedynym wyjściem jest zwolnienie pracownika, lecz często wiąże się to z kilkumiesięcznym okresem wypowiedzenia. Oczywiście podobna sytuacja może dotyczyć pracownika tymczasowego, ale tutaj najczęściej wystarczy powiadomienie agencji o problemie, a ta niezwłocznie znajdzie i skieruje do pracy zastępstwo.

System pracy tymczasowej umożliwia pracodawcy-użytkownikowi przejęcie pracownika do firmy na stałe, w ramach umowy o pracę. Dzięki temu użytkownik uzyskuje możliwość wnikliwej oceny pracy pracownika bez potrzeby jego uprzedniego zatrudnienia, istotnie redukując ryzyko podjęcia błędnej decyzji personalnej.

5.  Ogromna baza kandydatów

Agencje pracy tymczasowej dysponują ogromną pulą zmotywowanych do pracy kandydatów, szczególnie te, które specjalizują się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu. Rozszerzenie działalności rekrutacyjnej poza granice kraju, np. na Ukrainę, Gruzję, Mołdawię czy Białoruś, sprzyja budowaniu niezwykle bogatej bazy potencjalnych pracowników, zarówno pod względem ilościowym, jak i różnorodności profesji i kwalifikacji.

 

Jak się okazuje, dla każdego przedsiębiorcy, który racjonalnie kalkuluje i planuje koszty personalne w swojej firmie, opcja skorzystania z usług agencji pracy tymczasowej jest nadzwyczaj interesująca.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe