Nowy mieszkaniec ZOO w Myślęcniku. Przyszedł na świat 10 dni temu

  • 20.04.2020, 16:37
Nowy mieszkaniec ZOO w Myślęcniku. Przyszedł na świat 10 dni temu Myślęcinek
Porusza się przyczepiony do brzucha mamy i jest niewiele większy od pomarańczy-to mały lemur katta, który przyszedł na świat w myślęcińskim zoo.

Maluch przyszedł na świat 9 kwietnia. Jego mama, Lori, przyjechała do Bydgoszczy w listopadzie ubiegłego roku z zoo w Krakowie. Tatą jest Czesiu, który zamieszkuje bydgoski ogród kilka lat. Poza rodzicami mały lemur przebywa na wybiegu jeszcze z dwoma ciotkami, które przyjechały do Bydgoszczy razem z Lori.

Lemur katta (Lemur catta) to przedstawiciel rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Charakteryzuje się ogonem o długości około 40 cm w białe i czarne prążki. Długość jego ciała wynosi 35-50 cm, zaś waga 2,5- 5 kg. Ubarwienie sierści jest koloru popielatego.

Zamieszkuje południowo-zachodnią części Madagaskaru. Prowadzi naziemny tryb życia. W razie niebezpieczeństwa chroni się na drzewie. Tworzy grupy składające się z 5-20 osobników. Żywi się owocami, liśćmi i nasionami.

Samica rodzi od jednego do dwóch młodych, które bardzo mocno przyczepiają się do futra na jej brzuchu. Tam przebywają około dwóch tygodni. Następnie przechodzą na jej grzbiet, gdzie spędzają czas do uzyskania takiej sprawności, która umożliwi poruszanie się za członkami swojej grupy.

Na przedramionach lemur katta ma gruczoły, którymi naciera ogon. Zapachem zaznacza swoje terytorium.

Gatunek ten jest pod ochroną. Według klasyfikacji IUCN należy do zwierząt zagrożonych wyginięciem (EN).

Od dziś można wchodzić na otwarte tereny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” wraz z Ogrodem Botanicznym. Zamknięte do odwołania pozostają ośrodki (m.in. zoo, kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat), place zabaw i Miasteczko Ruchu Drogowego. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 19 kwietnia 2020, na całym obszarze parku należy zakrywać nos i usta.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe