Bydgoszcz zza winkla [RECENZJA]

  • 12.03.2020, 12:18
  • ME
Bydgoszcz zza winkla [RECENZJA] "Za winklem po schodkach"
"Za winklem po schodkach", to najnowszy przewodnik po Bydgoszczy. Jest nietypowy. Nie znajdziemy w nim żadnych oczywistych bydgoskich atrakcji. Są za to miejsca, które trzeba odnaleźć, poznać ich historię i się nimi zachwycić. Autorka prowadzi nas po tajemniczych terenach otaczających miasto. Po lasach w Rynkowie i Myślęcinku. Zabiera na spływ w Smukale i prowadzi poprzez zakamarki bydgoskich starych domów. To wspaniała wyprawa, w którą warto wyruszyć.

To pierwsza cześć subiektywnego przewodnika. W przygotowaniu jest druga – znajdą się tam m. in. wycieczki po Łęgnowie i Brdyujściu. Gdzie najchętniej zaprosiłabyś na pierwszą wyprawę po Bydgoszczy?

Na pierwszą wyprawę najchętniej zaproponowałabym spacer po swojej najbliższej okolicy. Może z kimś spoza rewiru, żeby móc spojrzeć na znane sobie miejsca czyimiś oczyma? Jeśli jednak ktoś  chciałby iść którąś z moich tras, to polecam Smukałę, Opławiec, Stary Fordon - generalnie tereny nad rzeką są bardzo ciekawe.

W jaki sposób znajdowałaś kolejne miejsca?

Spacerowałam, jeździłam zupełnie spontanicznie. Do dziś tak mam, że nagle postanawiam gdzieś skręcić, wejść w bramę, zajrzeć pod kamień. Wracam też do miejsc, które mi się szczególnie spodobały (czyli do wszystkich). Czasem notuję jakiś adres, miejsce i po powrocie szukam informacji. Mam też miejsce, którego lokalizacji nie mogę zdradzić, bo trzeba przejść przez teren prywatny pewnego pana, który godzi się na moje wizyty, ale prosił mnie, bym nie przyprowadzała innych osób. Szanuję jego decyzję, choć z bólem serca, bo pięknie tam.

Po schodkach za winklem, aż prosi się o kontynuację. Będzie?

Będzie. Mam bardzo dużo materiału i na bieżąco go uzupełniam.

Gdzie można kupić przewodnik?

W księgarni Skrzynka na bajki przy ulicy Marszałka Focha 2 w Bydgoszczy.

Dominika Kiss-Orska, bydgoska animatorka kultury, pomysłodawczyni cyklu wycieczkowego „Kultura na świeżym” realizowanym przez Miejskie Centrum Kultury. Więcej ciekawych tras i miejsc do odwiedzenia w Bydgoszczy można poznać śledząc jej profil na FB.

Maja Erdmann 

ME

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe