UTP rozpoczyna współpracę z Pomorską Grupą Konsultingową SA

  • 03.02.2020, 19:28
  • KB
UTP rozpoczyna współpracę z Pomorską Grupą Konsultingową SA Ryszard Wszołek/UTP
Dziś, tj. 3 lutego 2020 roku na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy miało miejsce podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uczelnią, a Pomorską Grupą Konsultingową SA. Współpraca polegać będzie m.in. na prowadzeniu wspólnych działań w szczególności w zakresie doradztwa i usług dla jednostek samorządu terytorialnego oraz w zakresie projektowania, koordynacji i realizacji wspólnych badań i przedsięwzięć.

Jako największa uczelnia techniczna regionie kujawsko-pomorskim Uniwersytet chce rozszerzyć swój wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze. W tym zakresie widoczne są pozytywne przykłady praktycznej współpracy pomiędzy Uczelnią a miastem Będgoszcz
w postaci wykorzystywania prac studentów kierunku wzornictwa UTP  w zakresie zagospodarowywania przestrzeni miejskiej.

W latach 2017-2019 wartości zarejestrowanych zleceń usług badawczych
i eksperckich świadczonych przez UTP w Bydgoszczy (prace badawcze, specjalistyczne szkolenia oraz opinie o innowacyjności) na rzecz lokalnych, ogólnopolskich, a także zagranicznych przedsiębiorców przez laboratoria uczelni wyniosły ponad 22,5 mln złotych.

Biorąc pod uwagę potencjał naukowo-techniczny, Uniwersytet chce szerzej oddziaływać i współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego. Współpraca ta nie powinna ograniczać się tylko do kształcenia kadr inżynierskich. Współpraca z bardzo doświadczoną w zakresie współpracy z jednostkami samorządowymi firmą w postaci PGK SA pozwoli zrealizować te plany.

Pierwsze efekty wspólnych działań już są. Miasto Bydgoszcz przystępuje do przygotowania programu rozwoju elektromobilności do 2030 roku. W ramach Programu Rozwoju Elektromobilności GEPARD miasto pozyskało 100 tysięcy dofinansowania na opracowanie „Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Bydgoszczy do 2030 roku”.
W postępowaniu został już wyłoniony wykonawca tego zadania. Opracowaniem dokumentu zajmie się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, a konkretnie Spółka Celowa UTP sp.
z o.o.. Spółka Celowa UTP będzie liderem konsorcjum realizującym to zadanie wspólnie
z Pomorską Grupą Konsultingową SA.

Zarówno Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz PGK SA mają nadzieję, że wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego pracowników uczelni oraz doświadczenia wiodącej w regionie firmy consultingowej pozwoli opracować wzorcowy dokument
w zakresie strategii elektromobilności dla miasta Bydgoszczy.

Strategia Rozwoju Elektromobilności to kompleksowy dokument zawierający ocenę możliwości, plan działań i analizę możliwych do realizacji inwestycji, jakie należy podjąć aby w pełni wykorzystać potencjał rozwoju elektromobilności w mieście. Działania te są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości jednostki, a także powinny być spójne z obowiązującymi na jej terenie dokumentami strategicznymi i planistycznymi oraz dotychczas realizowanymi inicjatywami smart city. Rekomendacje wynikające z przeprowadzonych analiz przede wszystkim umożliwiają ograniczenie niskiej emisji, a także na usprawnienie lokalnego ruchu. Strategia wspiera promowanie alternatywnych środków transportu na obszarach JST takich jak: rower miejski, w tym elektryczny, hulajnogi, skutery elektryczne i inne rozwiązania MaaS (Mobility as a Service). W strategii uwzględnić należy również rozwiązania w zakresie sterowania ruchem samochodowym i pieszym (ITS, priorytetyzacja transportu publicznego) oraz określić możliwy potencjał w zakresie rozwiązań wspólnego biletu miejskiego/aglomeracyjnego.

Spółka Celowa UTP sp. z o.o. jest spółką, w której 100% udziałów należy do Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Powołana ona została zgodnie z Art. 86. ust. 1 oraz Art. 86. ust. 5.2 Ustawy „Prawo o Szkolnictwie Wyższym”. Spółka Celowa UTP sp. z o.o. promuje potencjał naukowo-badawczy UTP oraz koordynuje powoływanie spółek typu spin-off oraz wspiera powoływanie spółek typu spin-out w ramach których są komercjalizowane badania realizowane na uczelni.

 

https://www.pgksa.pl/graphics/main_logo.pngPomorska Grupa Konsultingowa SA z siedzibą w Bydgoszczy funkcjonuje na rynku usług doradczych  od 1994 roku. Główna działalność Spółki koncentruje się na sektorze publicznym. Realizuje projekty w kilku wiodących obszarach:

  • Koordynowanie działań na rzecz optymalizacji kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej i gazu ziemnego - organizacja tzw. grup zakupowych (firma wsparła ponad 500 jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i jednostek posiadających osobowość prawną).
  • Opracowywanie audytów parametrów dystrybucji energii elektrycznej (firma od 2010r. wykonała około 3 tysięcy takich analiz).
  • Opracowywanie audytów energetycznych budynków, które są podstawą do ubiegania się o dotacje na działania termomodernizacyjne.
  • Realizacja doradztwa we wdrażaniu dokumentów strategicznych takich jak: Plany Gospodarki Niskoemisyjnej czy Programy Ograniczenia Niskiej Emisji, gdzie istotą jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
  • Organizacja szkoleń oraz konferencji z obszaru zagadnień związanych z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii (OZE).
  • Realizacja innych usług finansowych, analiz i opracowań.
KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe