Sekrety przedwojennej Bydgoszczy [RECENZJA]

  • 31.01.2020, 17:15
  • KB
Sekrety przedwojennej Bydgoszczy [RECENZJA] Mord na Zimnych Wodach
„Mord na Zimnych Wodach” to debiut literacki Małgorzaty Grosman. To niezwykły kryminał, idący wbrew trendom nakazującym epatowanie tanią mrocznością i wyłapywanie najbardziej wyuzdanych rodzajów morderstw. Morderstwo tu jest, ale autorka skupia się na ścigającym przestępcę aspirancie Fąferku, przenikliwym stróżu prawa z Bydgoszczy.

Fąferek nie jest żadnym Sherlockiem Holmesem. To bystry przedstawiciel policji, zdający sobie sprawę z własnych ograniczeń. Porównując jego warsztat pracy ze współczesnym, aż dziw, że przy użyciu książki adresowej i telefonicznej oraz umiejętności dojścia do sedna sprawy, jest w stanie rozwikłać sprawę zabójstw, która rzeczywiście przedwojenną Bydgoszczą wstrząsnęła i była na pierwszych stronach ówczesnych gazet. I to Bydgoszcz właśnie jest równoprawnym bohaterem tej książki. Przedwojenne realia tego miasta zostały tu doskonale odmalowane. Bydgoszcz aspiranta Fąferka może wydawać się mroczna i niepokojąca, jednak chodząc dziś po jego śladach czuje się wzruszenie i bliskość dawnych lat zapisaną na bruku, na elewacjach secesyjnych kamienic, w podwórkach, z których wiele wygląda wciąż tak samo jak wtedy.

Autorka zadbała o jeszcze jedną ważną rzecz, która dodaje temu kryminałowi niewątpliwego uroku – odtworzyła zapomnianą już bydgoską gwarę.

Jeśli ktoś sięgnie po książkę Małgorzaty Grosman, musi liczyć się z tym, że zostanie przeniesiony w czasie do przedwojennej Bydgoszczy i szybko z niej nie wróci.

Maja Erdmann

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jurek
jurek 31.01.2020, 19:40
...no to czas pobiegać w badejkach...

Pozostałe