Wyjątkowa inscenizacja i moc historycznych atrakcji już w najbliższą niedzielę na Starym Rynku

  • 15.01.2020, 12:24
  • KB
Wyjątkowa inscenizacja i moc historycznych atrakcji już w najbliższą niedzielę na Starym Rynku KB archiwum
Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat. Kilkuset chórzystów i statystów, żołnierze w historycznych uniformach, konie, samochody z tamtych lat – to wszystko pomoże nam nawiązać do dni, kiedy Bydgoszcz wróciła do Polski. Zapraszamy w niedzielę, o godz. 14 na Stary Rynek.

W niedzielę, 19 stycznia wystylizujmy się na tamtą piękną epokę, przypomnijmy sobie słowa z bydgoskiej gwary, zabierzmy miejską flagę i spotkajmy się na Starym Rynku, o godz. 14-stej. W rekonstrukcji weźmie udział około 500 osób. Pokażemy, co działo się w Bydgoszczy w kilka styczniowych dni 1920 roku. Na choince pojawią się biało-czerwone kotyliony, ratusz zostanie ozdobiony w biało-czerwone flagi. Kilkadziesiąt flag zawiśnie na Starym Rynku i ul. Mostowej. Na Moście Staromiejskim warto też zatrzymać się na chwilę, by obejrzeć wystawę rodzinnych zdjęć bydgoszczan, które powstały w ostatnim stuleciu.

Zabawę rozpoczniemy od odśpiewania piosenki w wykonaniu zespołu Cynamomy – stworzonej specjalnie na tę okazję, bydgoską gwarą. Zapraszamy do wspólnego odśpiewania piosenki ulicznej, w której refrenie usłyszymy słowa: „Zmienimy knary na gitary, odbiglujemy ancug stary, spikniemy z Polską się do pary i będzie alehand!”

Na rynku zobaczymy pułki ułanów na koniach, historyczne samochody, zaprzęgi wojskowe, żołnierzy w mundurach różnych pułków oraz gazeciarzy z pamiątkowym wydaniem Dziennika Bydgoskiego z 21 stycznia 1920 roku, którego nagłówki wołały „Cześć! Cześć!” Do Bydgoszczy przyjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Żołnierze w mundurach pojawią się na ulicach naszego miasta już od piątku.

Spędź całą niedzielę po bydgosku

Tego dnia, na Wyspie Młyńskiej odbywać się będzie wyjątkowe spotkanie z historią. W godzinach 12 - 16 zapraszamy do obejrzenia wystawy umundurowania powstańczego, broni, własnoręcznego wybijania monet jubileuszowych, zwiedzania szpitala polowego oraz stanowisk artystycznych fotograficznych i pocztowych.

Zaraz po inscenizacji na Wyspie Młyńskiej przygotowaliśmy jubileuszowy tort, przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską.

Nieopodal, na ul. Długiej zaparkuje zabytkowy autobus, a w nim specjalna wystawa poświęcona komunikacji miejskiej w Bydgoszczy w latach 1920-2020. Wystawa czynna w godz. 12.00-16.00. W zabytkowym tramwaju znajdzie się Punkt Werbunkowy do Wojska Polskiego.

Po zjedzeniu pysznego tortu czas na rozgrzanie się podczas tańca – o godz. 16-stej zabawa taneczna w stylu lat 20-tych na Barce Lemara.

Pełen program obchodów znajduje się na stronie www.bydgoszcz.pl/1920

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe