Wieczór kolęd i obrzędów wigilijnych w KPCK

  • 27.12.2019, 17:40
  • KB
Wieczór kolęd i obrzędów wigilijnych w KPCK KPCK
KPCK zaprasza na wieczór kolęd i obrzędów przy wigilijnym stole w tradycji Kościołów Wschodnich.

Pieśń „Dobry weczer tobi pane hospodarju” wita gospodarza zapraszając do wspólnego świętowania, za to pieśni bożonarodzeniowe, np. „Dywnaja nowyna” przywołują  zarówno scenerię jak i postaci, które uczestniczyły przy Narodzeniu Pana – Maryję, Św. Józefa, pasterzy, aniołów. Kolędy „Nebo i zemla”, czy „Anheł pastyriam mowył” są wspólne naszym narodom i świadczą o tym, że historia od wieków splatała nasze losy. Podtrzymujemy braterską więź, korzystając z dziedzictwa narodowego Polaków, Łemków i Ukraińców.

Julia Doszna – łemkowska śpiewaczka ze wsi Łosie w Beskidzie Niskim, obdarzona ciepłym i przejmującym głosem. Śpiewa od dzieciństwa, techniki wokalne i umiejętność operowania głosem opanowała w zespole „Łemkowyna”. Inspiruje się muzyką ludową, poza łemkowskimi wykonuje również pieśni cygańskie, rumuńskie, chorwackie i żydowskie. Reprezentuje przeglądy i festiwale prezentując kulturę mniejszości narodowych i etnicznych. O nagranej w 2003 z Krzysztofem Pietruchą płycie „Czoho płaczesz” „Gazeta Wyborcza” pisała: „jest przepojona nostalgią, w jakiś magiczny sposób przenikają się w muzyce smutek i nadzieja. Nie sposób słuchać jej bez wzruszenia”. Sama Doszna mówi, że „śpiew jest jej modlitwą” W Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury gościła  z lutnistą Antonim Pilchem.

Mirosław Bogoń – aranżer i kompozytor, instrumentalista, akompaniator, członek m.in grup: Serencza, Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Wioszczanie, New Day, Retro Cafe Jazz, Lowers Band. Założyciel łemkowskiej formacji dziecięco-młodzieżowej Ruczaj. Lubi łączyć różne stylizacje muzyczne – od folkloru, przez folk, muzykę klasyczną po jazz. Współpracuje też z Susanną Jarą, chórami Cantores Carvatiani i Belfersingers, zespołem Dollars Brothers.

Autor Jazzowych Impresji Wielkopostnych, Dobrej Historyji (folklor w muzyce elektronicznej), kompozycji chóralnych nagrodzonych na konkursach ogólnopolskich (Veni Creator-O Duch Sotworytel, Jezu Chryste, Dobryj weczir). Współorganizator koncertów charytatywnych, koncertów dla niepełnosprawnych. Z zamiłowania mechanik samochodowy, wędkarz i nauczyciel.

Julia Doszna – śpiew, opowieść. Mirosław Bogoń – akordeon, pianino, lira korbowa, opowieść.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w siedzibie KPCK oraz na biletyna.pl.

10 stycznia 2020 (piątek) godz. 18:00

Julia Doszna i Mirosław Bogoń: „Dobry Weczer Tobi Pane Hospodarju”

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe